Šlachta je vyřešenej. Šlachta nekončí!
V některých médiích se opakovaně objevily informace z odposlechů, které jsou pravděpodobně součástí trestního spisu a také součástí zprávy, kterou předložil Robert Šlachta sněmovní vyšetřovací komisi. Mimo jiné mají tyto přepisy odposlechů dokazovat, že reorganizace části policie byla účelová, s jedinou snahou, a to zbavit se právě Šlachty. V jedné z částí těchto odposlechů je zaznamenán rozhovor s bývalým náměstkem Krajského ředitelství policie Kadlece s další osobou, při jejich setkání v kavárně, kde právě Kadlec uvádí, že: “Pan Šlachta je vyřešenej. Šlachta končí.“ Odposlechnuté rozhovory se podle zjištění médií, kupodivu MF Dnes, týkají zejména obsazování míst u policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů a vyšetřování některých případů. Čtyřicetistránková, už ne příliš tajná zpráva, kterou R. Šlachta 28. července předložil sněmovní vyšetřovací komisi, a ze které neustále unikají informace, má dokazovat i další věci, jak uvádí sám Šlachta: „Myslíme si, že to, co v tom materiálu máme, tak jednoznačně ukazuje, že ta reorganizace nebyla myšlená tak, jak byla deklarována vedením.“
A jak je myšlená reorganizace Celní správy, kde vzniká mimo jiné pozice náměstka, která byla nabídnuta Šlachtovi náměstkyní ministra financí? Jako dlouholetý policista znalý zákona si nevzpomínám, že by obsazování služebních míst v bezpečnostních sborech bylo v kompetenci ministrů nebo náměstků různých resortů. Jak si jinak vysvětlovat sdělení mluvčí Generálního ředitelství cel Martiny Kaňkové, která opět pro iDnes uvedla: „Mohu potvrdit, že proběhla schůzka, na které náměstkyně ministra financí Alena Schillerová a generální ředitel Celní správy Milan Poulíček nabídli panu Robertu Šlachtovi místo náměstka generálního ředitele pro pátrání.“ Bezpochyby těmto prohlášením předcházela různá setkání na různé úrovni, třeba v kavárně, kde se řešilo, jak toto místo Šlachtou obsadit, bez ohledu na dodržování litery zákona. Sice je veřejnost ujišťována, že pan Šlachta bude zpočátku funkcí náměstka pověřen na dva měsíce, pak proběhne výběrové řízení, do té doby zvládne Šlachta celní zkoušku, prokáže jazykové a odborné znalosti a vyhraje. To je přeci jasné. Jinak by dnes veřejně neprohlašoval, jak na té pozici bude aktivně pracovat, co všechno bude dělat, koho si přivede a kdo všechno má u něj dveře otevřené. Osobně nejsem příznivcem výběrových řízení, která jsou nejen v policii formální. Zastávám názor, že každý vedoucí pracovník má právo si k sobě vybrat toho, s kým chce spolupracovat a přitom splňuje příslušná kritéria. Není třeba takové postupy kriminalizovat. Pak ale také musí nést za takové lidi tento vedoucí pracovník plnou odpovědnost. Jak mohu zodpovídat za někoho, koho mi vybrala nějaká komise, sestavená většinou účelově.
Mohu mít také odlišný a hlavně negativní názor na situaci, kdy v rámci nově vzniklé Národní centrály proti organizovanému zločinu byla všechna místa vedoucích expozitur obsazena automaticky vedoucími expozitur ÚOOZ, bez ohledu na jejich odbornost, praxi, zkušenosti. Proč ve vedení centrály jsou dva náměstci původem z ÚOOZ? Jenom proto, že se ÚOOZ v souvislosti s reorganizací této hlasitě bránil a vedení ÚOKFK ji vítalo? Nebo snad ústupek určité skupině státních zástupců, kteří programově bezdůvodně nevěří lidem z ÚOKFK a chtějí si vybírat, s kým řešit jednotlivé kauzy? Mohu si o tom myslet co chci, ale trestné to není a před žádnou komisi s tím určitě nepoběžím.
Robert Šlachta ve svých vyjádřeních, ať před skončením služebního poměru nebo po skončení aktivní služby, zásobuje média různými názory a příběhy, ať má nabito nebo ne. Pokud myslí vše upřímně a vážně, s čistými úmysly, měl by do své tajné zprávy pro sněmovní vyšetřovací komisi doplnit informace o tom, jak se k Celní správě dostal on. Šlachta je vyřešenej. Šlachta nekončí!