Trójský kůň či žirafa? Brnu se zase všichni smějí
NOVÁ JEZDECKÁ SOCHA V BRNĚ
V Brně byla slavnostně odhalena socha markraběte Jošta Lucemburského, na kterou obyvatelé Brna čekali dlouhých pět let. Už teď je jisté, že osmimetrová jezdecká socha vyvolává rozporuplné reakce. Kvůli jejímu vzhledu se jí přezdívá brněnská žirafa nebo trójský kůň.
Po orloji získá Brno další velmi kontroverzní sochu, na Moravském náměstí od víkendu probíhala instalace sochy markraběte Jošta Lucemburského, kterou tři roky tvořil jeden z nejznámějších současných českých malířů a sochařů Jaroslav Róna a která město stála téměř sedm milionů korun. Odhalena byla slavnostně dnes u příležitosti výročí vzniku samostatné Československé republiky.
Socha odlitá z bronzu, která je alegorií Odvahy a na náměstí doplní alegorické prvky podle řeckého filozofa Platona, jimiž jsou Spravedlnost, Mírnost a Prozíravost, ale už teď vyvolává řadu rozporuplných reakcí a vysloužila si také ne zcela důstojné přezdívky.
Někteří ji kvůli jejímu vzhledu nazývají žirafa. Autor totiž sochu vytáhl do výšky a délka nohou koně je v porovnání se zbytkem těla nepřirozená.
Útočná žirafa. #brno pic.twitter.com/NaahI7EteF
— Ajax Ajaxovič (@ajaxovic)
26. Říjen 2015
Jiní ji zase přirovnávají k trójskému koni, a to nejen kvůli jejímu vzhledu, ale také s ohledem na to, že socha vznikla v Praze.
Brňané dnes obdrželi tzv. joštovský dar.V nečekanou chvíli z něj vyleze Onderka a město dobude zpět.
Posted by Jaroslav Cerman on 24. říjen 2015
Kritici také upozorňují, že socha není vůbec podobná markraběti Joštovi, kterého má představovat. „Protestujeme proti tomu, aby zde byla umístěna posledně vybraná socha, která vůbec nebere v úvahu skutečný vzhled markraběte Jošta, který lze vcelku přesně rekonstruovat,“ napsala v otevřeném dopise členové občanského sdružení Moravskoslezská akademie pro vzdělání, vědu a umění před dvěma lety.
Autor jezdecké sochy Róna, který mimo jiné vytvořil i známou sochu Franze Kafky u pražské Španělské synagogy, se nicméně brání tím, že Joštovy rysy ve tváři nejsou vidět, protože jezdec má na hlavě přilbu. Uvedl to v úterý pro Českou televizi.
Socha by nicméně podle kritiků nebudila rozhořčení, kdyby představovala pouze alegorii Odvahy. „Pokud by se jmenovala pouze Alegorie odvahy, nic bychom nenamítali. Jezdec na koni může skutečně odvahu připomínat. Iniciátoři sochy však zřejmě chtěli vyhovět i požadavku mít v Brně sochu Jošta. Místo aby udělali sochy dvě, postavili jednu. Jenomže hlavní vlastností Jošta nebyla odvaha, ale spíše diplomacie,“ řekl Jindřich Klapka z Fakulty strojního inženýrství VUT pro server iDnes.cz.
Nová jezdecká socha není jediným zobrazením Jošta, které se na Moravském náměstí v Brně nachází. Pár metrů od Rónovy sochy je vladař v kamenné podobě, který podpírá vchod do někdejší budovy místodržitelství.
Brněnští v souvislosti se sochou Jošta připomínají často kritizovaný brněnský orloj, který byl na brněnském náměstí Svobody slavnostně odhalen v roce 2010. Černá kamenná plastika, kterou vytvořili sochaři Oldřich Rujbr a Petr Kameník, si nicméně podobně jako „žirafa“ velice rychle vysloužila nelichotivé přezdívky. Kvůli jejímu vzhledu ji lidé nazývají Penis nebo Vibrátor.