Spojení lidovců a starostů v ohrožení? Čunkovo Zlínsko je proti

Lidovci a starostové

Spojení lidovců a starostů v ohrožení? Čunkovo Zlínsko je protiNOVÉ
Jiří Čunek Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Chmee2 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1923826

1
Domov

Echo24

Spojení KDU-ČSL a STAN do nadcházejících voleb do poslanecké sněmovny je v ohrožení. Lidovecké organizace na Zlínsku, kde má silné slovo lidovecký hejtman Jiří Čunek, si na tamních okresech odhlasovaly ukončení jednání o spolupráci se Starosty. Právě Čunek se vyjadřuje kriticky proti spojenectví obou stran. Informuje o tom iDnes.cz.

Zlínští lidovci odhlasovali ukončení jednání o spolupráci ve třech ze čtyř tamních okresů. Tyto okresy byly proti spojenectví obou stran již na celostátní konferenci v Jihlavě, kde byla spolupráce schválena.

Spolupráce KDU-ČSL se STAN je již potvrzená, sjezd lidovců ji schválil v hlasování poměrem 39 ku 31. Lidovci ze Zlína by ovšem na květnovém celonárodním sjezdu mohli navrhnout hlasování o ukončení spolupráce. „Technicky to možné je, každý delegát může navrhnout jakékoli usnesení,“ připouští lidovecký místopředseda Ondřej Benešík. Zlínsko jako nejsilnější kraj lidovců by mohlo přesvědčit ty lidovce, kteří hlasovali pro spolupráci, ale mají k ní výhrady.

Do voleb má koalice lidovců a Starostů jít s jedním názvem, logem i programem. Podle předsedy STAN, Petra Gazdíka, se nová koalice chce stát „třetí silou“ a alternativou ke dvěma nejsilnějším subjektům na české politické scéně. V této formě koalice je pro vstup do poslanecké sněmovny potřeba volební zisk 10 % hlasů. Současné průzkumy koalici přisuzují méně než potřebných 10 %. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek věří, že se koalice nad potřebný počet hlasů dostane. Podle místopředsedů lidovců, Jan Bartoška a Zuzany Roithové, by koalice mohla získat až 15 % hlasů.

Čunek, který stále nevyloučil, že by na nadcházejícím květnovém sjezdu lidovců ucházel o post předsedy strany, soudí, že by bylo pro lidovce lepší vytvořit vládní koalici s ANO, než s ČSSD. „Názory hnutí ANO jsou jednoznačné, což je dané i osobou Andreje Babiše. U ČSSD je od posledních parlamentních voleb situace jiná. ČSSD si nejdříve musí vyřešit svoje vnitřní spory.“ řekl nedávno v rozhovoru pro Echo24 zlínský hejtman.

Čtěte také: Starostové půjdou do podzimních voleb v koalici s lidovci

Starostové jdou do rizika s lidovci. Začíná hon na 10 procent