Starostové jdou do rizika s lidovci. Začíná hon na 10 procent
Vzniká dvojkoalice STAN s lidovci
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude s lidovci jednat o vytvoření koalice pro podzimní sněmovní volby. Na dnešním jednání celostátního výboru STAN to schválilo 81 procent delegátů, oznámil novinářům předseda STAN Petr Gazdík. První jednání o programu dvojkoalice, která bude pro zisk poslaneckých mandátů potřebovat podporu nejméně deseti procent voličů, by se měla uskutečnit do konce února.
„Celostátní výbor Starostů a nezávislých 81 procenty v tajné volbě pověřil vedení Starostů a nezávislých vyjednávat o koalici s KDU-ČSL pro parlamentní volby v roce 2017,“ řekl Gazdík. Společně s lidovci, kteří jsou nyní součástí vládní koalice chce STAN výrazně promluvit do české politiky.
Desetiprocentní hranici, kterou musí KDU-ČSL a STAN překročit, aby získaly v podzimních volbách zastoupení ve Sněmovně, Gazdík jako překážku nevnímá. „Desetiprocentní hranice se nebojíme, protože pakliže chceme něco v naší zemi změnit, tak mít pět procent a šest mandátů rozhodně nestačí,“ podotkl.
Čísla však Gazdíkovým slovům příliš nepřejí. Podle lednových průzkumů agentur Median, CVVM a STEM by této hranice strany spolu nedosáhly.
KDU-ČSL by v lednu podle agentury Median získala 6,5 procenta a zisk hnutí STAN by se pohyboval kolem 1,5 procenta. Podle lednového průzkumu agentury CVVM by lidovci získali také 6,5 procenta a STAN pouze 1 procento. V minulém roce se podle CVVM preference KDU-ČSL pohybovaly mezi 6 a 9 procenty, preference STAN zůstávaly kolem jednoho až dvou procent. Více Starostům věří agentura STEM, podle které by v lednu STAN získal 2,9 procenta.
‚Chceme být třetí síla‘
Ambice vznikajícího spojenectví potvrdil místopředseda STAN Vít Rakušan. „Věříme, že v případě, že vznikne dvojkoalice KDU-ČSL a STAN, se stáváme třetí výraznou silou na politickém spektru a výraznou alternativou vůči politice sociální demokracie a politice hnutí ANO,“ řekl.
„Vítám rozhodnutí STAN. Teď musíme společně doladit program a technické podrobnosti, abychom mohli napnout všechny síly a poprat se o volební vítězství. Nabídneme voličům silnou, demokratickou a nezkorumpovanou alternativu,“ reagoval na rozhodnutí Starostů předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
Program koalice by podle Gazdíka měl naplnit tři základní požadavky – podporu prozápadní demokracii, silné osobnosti na kandidátkách a prosazování decentralizace státní správy. Jednání o programových průsečících začnou okamžitě, STAN chce totiž první výsledky do konce února, aby o nich mohl jednat březnový sněm hnutí.
„Toto rozhodnutí vítám, těším se na spolupráci, která nabízí lidem v ČR politiku, která reprezentuje tradiční hodnoty. Programově máme blízko a spolupracujeme již v mnoha případech na komunální, krajské, senátní či evropské úrovni. Navíc nabízíme lidi, kteří mají za sebou odpracováno, žádné marketingové tváře či lidi s pochybnou minulosti jak z politiky, tak z byznysu. Je to odvážné rozhodnutí, ale pro voliče jasné a čitelné,“ uvedl první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
O námluvách mezi lidovci a hnutím STAN, které na konci loňského roku ukončilo těsné spojenectví s TOP 09, se mluvilo už několik měsíců. V úvahu přicházelo několik variant spolupráce KDU-ČSL a Starostů. Starostové dávali nejprve přednost vzniku nové strany, které by stačil zisk pěti procent hlasů. Lidovci si ale o víkendu na celostátní konferenci odhlasovali, že do voleb chtějí jít se STAN v koalici.