Klaus mladší se vrací do ODS. Stane se jedním z volebních lídrů?

Klaus mladší se vrací do ODS. Stane se jedním z volebních lídrů?NOVÉ
Domov

Syn zakladatele posílí Fialovu stranu

Filip Nachtmann

Václav Klaus mladší se po více než sedmi letech vrací do ODS, kterou opustil v roce 2008. Návrat Klause do strany, kterou zakládal jeho otec a bývalý prezident Václav Klaus, potvrdilo deníku ECHO24.cz několik zdrojů z ODS. Šéf pražské organizace Filip Humplík už žádost vyřizuje, rozhodnuto by podle něj mělo být do konce ledna.

Šestačtyřicetiletý Klaus mladší do ODS poprvé vstoupil už v září 2002. Po dlouhodobějších sporech ji ale opustil o šest let později, když se jeho oblastní organizace rozhodla na šéfa strany podpořit Mirka Topolánka.

Jisté sblížení nastalo poprvé na jaře 2014, tehdy totiž nový předseda ODS Petr Fiala udělal ze syna exprezidenta Klause svého poradce a experta ODS pro oblast školství. Koncem loňského roku pak Klaus mladší projevil přání se do strany vrátit.

„Vyřízení přihlášky trvá řádově pár týdnů a u Václava Klause mladšího je to zrovna v procesu. Bylo to podáno přímo do mých rukou a myslím, že do konce ledna se rozhodne,“ potvrdil informaci o Klausově návratu šéf pražské ODS Filip Humplík. V současné době se ještě řeší, do jakého místního sdružení Klaus nastoupí.

Posila do parlamentu?

A vyřizování přihlášky zřejmě bude jen formalitou. Podle Humplíka totiž bude syn zakladatele strany pro pražskou organizaci vítanou oporou: „Určitě je to dobře. Na některé věci máme odlišný názor, ale bude to posila.“

Sám Klaus mladší se k informacím o svém návratu zatím nechce nijak vyjadřovat. „Nebudu to vůbec komentovat. Ani případné důvody návratu, ani to, zda jsem přihlášku podal,“ reagoval na dotaz deníku ECHO24.cz.

Klaus se Fialovi jako poradce pro oblast školství, s níž má letité zkušenosti, osvědčil. Nemuselo by tak zůstat pouze u jeho návratu jako řadového člena. Ve straně už se totiž řeší, že by mohl být jedním ze jmen, která by strana mohla využít pro volby do Poslanecké sněmovny v příštím roce.

Klaus mladší v roce 1993 nastoupil jako učitel na poloviční úvazek na soukromé gymnázium PORG. O pět let později se stal jeho šéfem. V lednu 2014 po 16 letech rezignoval, protože se nedohodl s předsedou správní rady školy, hlavním sponzorem a bývalým šéfem společnosti ČEZ Martinem Romanem. Klaus působil také jako poradce někdejšího ministra školství Josefa Dobeše.

Čtěte také: Klaus junior už mluví za ODS. Na Chládka vytáhl Severní Koreu

Související články