‚Hledáme sedm statečných.‘ TOP 09 chce odčinit ostudu s Pekingem

Znovu otevřít smlouvu Praha-Peking

‚Hledáme sedm statečných.‘ TOP 09 chce odčinit ostudu s PekingemNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Vyvolat mimořádné jednání pražského zastupitelstva kvůli změně partnerské dohody hlavního města s Pekingem se chce pokusit TOP 09. Zatím má 15 podpisů a pro svolání zastupitelstva jich potřebuje ještě sedm. Strana chce změnit týden staré usnesení tak, aby vypadla zmínka o jednotné Číně a Taiwanu jako nedílné součásti čínského území.

Partnerskou dohodu mezi Prahou a Pekingem prosadili 25. února, v den „Vítězného února 1948“, zastupitelé ANO, ČSSD, komunistů a části ODS. To na pražské politické scéně vyvolalo ostrou debatu a zatím největší spor mezi TOP 09 a ODS v metropoli v tomto volebním období.

„Rozhodli jsme se usilovat o svolání mimořádného zastupitelstva v této věci. Máme 15 hlasů a hledáme dalších sedm statečných kolegů, kterým vadí, že dohoda staví Prahu do nedůstojného a nerovnoprávného postavení,“ řekl ve čtvrtek novinářům šéf zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

TOP 09 vadí, že dohoda obsahuje i sporné ustanovení, v němž se hlavní město zavazuje „nadále uznávat politiku jedné Číny, stejně jako uznává Taiwan jako nedílnou součást čínského území“.

„Tento bod je ostudný a ponižující pro Prahu. Budeme chtít revokovat usnesení tak, aby Praha uzavřela stejně hrdou smlouvu, jako má Dublin nebo Kodaň,“ dodal předseda pražské topky Jiří Koubek.  

Čtěte také: Pandí alpinismus. Navlas stejné smlouvy, jen článek 3 se liší

Podle TOP 09 není možné s pokusem o revokaci usnesení čekat na řádné zastupitelstvo, protože to se má uskutečnit až po státní návštěvě prezidenta Čínské lidové republiky, při níž má být smlouva podepsána.

Novotný je přesvědčený, že primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která deklaraci předložila, vnímá spolupráci jako možnost, jak do Prahy přivést pandu. A zlepšit tak svůj mediální obraz.

„Nemáme problém s partnerstvím mezi svébytnou a sebevědomou Prahou a Pekingem. Ale máme problém s ustanovením, kterým se Praha vydává na cestu řešení mezinárodních vztahů, což jí nepřísluší,“ uzavřel zastupitel Jiří Nouza.

Více čtěte: Praha prodala Tchajwan za pandu. Díky ANO, ČSSD i části ODS