Británie vyšetřuje pedofilní síť v parlamentu z éry Thatcherové
Zneužívání dětí
Británií otřásá pedofilní aféra, kterou rozpoutalo zjištění o zneužívání dětí bývalým moderátorem BBC, již zesnulým Jimmym Savilem. Ministerstvo vnitra nyní prošetřuje podezření, že v 80. letech fungovala rozsáhlá pedofilní síť pro členy parlamentu. Klíčové dokumenty, které měly pachatele z řad bývalých i současných politiků usvědčit už v minulých letech, nikdy nebyly řádně prošetřeny. Nyní 114 z nich zmizelo. Informace přinesl deník The Daily Telegraph a zpravodajský server The Guardian.
Na seznamu podezřelých osob je více než desítka bývalých i současných politiků, píše deník The Daily Telegraph. Podle zjištěných informací úřad tehdejší premiérky Margareth Thatcherové nekalé praktiky kryl. Vyšetřování se má nyní zaměřit především na soubor dokumentů předaný bývalému ministrovi vnitra Leonu Brittanovi konzervativním poslancem Geoffreyem Dickensem v roce 1983. Podle informací, které přinesl deník The Guardian, však některé z klíčových dokumentů chybí. „Ztratit se“ musely v průběhu posledního roku. Podle slov současného ministra vnitřních věcí Keitha Vaze dokonce „v posledních dnech.“
Britové spekulují, že tehdejší ministr Brittan, který je nyní policií již vyšetřován, ožehavé informace ututlal. Dickensovy spisy, který by mohly odkrýt informace o nelegálních sexuálních aktivitách politiků, tedy nikdy nikdo nezkoumal a nyní 114 záznamů z databáze Ministerstva vnitra chybí.
Kdy se ztratily klíčové dokumenty
Ministerský předseda David Cameron si osobně vyžádal prošetření, zda byly správné závěry loňského zkoumání události. Úřad totiž dospěl k závěru, že veškeré podstatné informace z dokumentů se dostaly k policii a zbytek byl v souladu s tehdejší politikou zničen.
„Klíčových 114 dokumentů zmizelo, respektive nebylo nalezeno.“
Stálý tajemník ministerstva vnitra, Mark Sedwill, sice Cameronovi slíbil, že případ bude znovu posouzen. V dopise pro Keitha Vaze, ministra vnitřních věcí, ale přiznal, že podstatná část Dickensovi dokumentace, která měla obsahovat konkrétní jména politiků, jenž zneužívali děti, chybí. Zároveň ale odmítl, že by úřad za jeho působnosti dokumenty zničil a dodal, že neexistuje žádná stopa o jejich případném „odklizení“. Dále uvedl, že Scotland Yardu (Metropolitní policii působící na území tzv. Velkého Londýna), poskytlo ministerstvo čtyři nové stopy o zneužívání dětí.
„Z 527 archivovaných dokumentů, které jsou relevantní k současnému případu zneužívání dětí, bylo v minulosti pouze devět předáno policii a 114 z nich najednou chybí.“
Ztrátu klíčových dokumentů potvrdila v sobotu i současná ministryně vnitra Theresa May. Ta bude muset v Poslanecké sněmovně vysvětlit, jak ke ztrátě dokumentů došlo.
Poslanci britské Dolní sněmovny se bojí ztráty důvěry veřejnosti a vyzývají proto, aby celé vyšetřování jednotně vedla policie. Jak řekl například labourista Tom Watson, „cokoliv, co udělá nebo řekne vláda, by jen odvádělo pozornost.“ Simon Danczuk, taktéž z Labouristické strany, uvedl: „Neměl jsem absolutně žádné tušení, že dokumenty zmizely. Veřejnost si teď bude myslet, že se zde děje něco nekalého. Že se tu snažíme ochránit jména těch, které by dokumenty identifikovaly.“
„Tutlat“ aféry bylo normální
Exministr a bývalý předseda britské Konzervativní strany Lord Tebbit prohlásil, že ke krytí nepohodlných informací v osmdesátých letech docházelo. „Pravděpodobně to tak bylo. Ale tehdy se to tak prostě dělalo,“ řekl pro list The Guardian. Šokující komentář vypustil poté, co se dozvěděl, že Ministerstvo vnitra přineslo nové dokumenty, které údajně zneužívání dokazují. „V té době jsem si myslel jako většina, že státní zřízení je potřeba chránit. I když se něco podělá, mnohem důležitější je chránit systém. Vím, že můj pohled na věc byl tehdy špatný, protože ta zneužití se opravdu stala,“ dodal Tebbit.
„K tutlání informací docházelo. Ale bylo to v podstatě nevědomé. Tehdy to tak dělal každý.“
Dickens, který zemřel roku 1995, své rodině prozradil, že na ministerstvo vnitra dodal závažné dokumenty, které spolehlivě dokazují zneužívání dětí mocnými a slavnými politiky, z nichž nejméně 8 patří mezi nejznámější představitele Británie. Podle deníku The Daily Telegraph jsou na seznamu podezřelých i stále aktivní poslanci.
Čtěte také: Bývalá hvězda BBC zneužívala děti, starce i mrtvoly