Děti tu hrůzou křičí ze spaní, líčí Češka život jezídských uprchlíků

Jezíd z Teplic pomáhá v Kurdistánu

Děti tu hrůzou křičí ze spaní, líčí Češka život jezídských uprchlíkůNOVÉ
Jezídská dívka Foto: Roja Sor
3
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Žil v severočeských Teplicích, před několika měsíci ale odletěl do iráckého Kurdistánu. Český jezíd Shamsadin Shamou se svou manželkou Šárkou Petrovou se snaží pomáhat jezídským dětem, jejichž rodiče zavraždil Islámský stát. Jejich plán na vybudování dětského domova nyní schvalují irácké úřady.

„Máma brečí a říká, že jsem se zbláznila,“ vypráví Šárka Petrová, která se na několik týdnů vrátila z Kurdistánu domů do Česka. Chce tu zajistit vyslání kamionu se zdravotní pomocí přímo do jezídského Sindžáru, kde kurdské a jezídské milice stále bojují s Islámským státem. A v červenci zase vyrazit do Iráku za svým manželem Shamsadinen Shamou.

Pan Shamou, který patří k několika málo jezídům, kteří se usadili v Česku, se v Teplicích živil jako kuchař, jeho žena měla vlastní autoškolu. Svoje živnosti opustili a nyní cestují po severním Iráku. Snaží se najít místa, kde je pomoc nejvíc potřeba.

„Navštívili jsme domy, kde žijí jezídští sirotkové, kteří se dostali ze zajetí Islámského státu,“ vypráví Petrová. Jezídské děti prožily hrozné věci. „Mluvili jsme s jedenáctiletou holčičkou, která musela jít po znásilnění na potrat. V improvizovaných dětských domovech jsou časté pokusy o sebevraždy, v noci tam slyšíte jak děti křičí ze spaní,“ líčí Tepličanka pohnuté scény z každodenního života jezídských uprchlíků.

Pomoc i pro bojovníky

Ve městě Duhok chce organizace Roja Sor (kurdsky Červené slunce, facebookový profil Roja Sor CZ 1), kterou Shamou s Petrovou založili, postavit pro jezídské děti dětský domov. Jejich úsilí potvrdil český konzul v severoiráckém Irbílu Jaroslav Reif. „Jejich pomoc je skutečná,“ napsal o Roja Sor deníku ECHO24.cz v e-mailu Reif. Podle Petrové plány na stavbu dětského domova už schválily regionální úřady, nyní se čeká na razítko z metropole Bagdádu.

Červené slunce už k jezídům  vyslalo celkem devět kamiónů – v zimě převážně s oblečením, léky, hygienickými potřebami. „Dovezli jsme také sedm elektrických postelí do tamních nemocnic a třicet invalidních vozíků,“ hlásí Petrová. Součástí dodávky byly také odlehčené vesty pro kurdské bojovníky pešmergy.

„Téměř celou pomoc ale zaplatili lidé a firmy z Německa. Přestože reprezentujeme Českou republiku, na transparentní účet naší organizace nepřišla z Česka ani koruna, posteskla si Petrová. Češi prý zatím věnovali jen oblečení.

Podle konzula Reifa dávají čeští občané zřejmě přednost známějším organizacím. „Česko pomáhá v uprchlických táborech přes organizace Charitas, Červený kříž a další. Celkem bylo vydáno na přímou humanitární pomoc celkem 7,5 milionu korun pro letošní rok,“ uvedl Reif.

Čtěte také: Rok pod vládou Islámského státu. Takhle se žije v Mosulu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články