Covidové karantény můžou rozvrátit zemi
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
KONTROVERZNÍ SEMINÁŘ
V německém Mannheimu se rozhořela diskuse kolem semináře pořádaného místním Islámským dělnickým spolkem. Akce nazvaná „Mädelsabend in der Moschee“ (Dívčí večer ...
Premiér Petr Fiala označil ve svém novoročním projevu život s covidem za jednu z největších výzev letošního roku. Opakovaně zdůrazňuje život s covidem. Nikoliv covidové restrikce. Jeho nový kabinet zatím kromě toho, že neprodloužil nouzový stav, žádné zásadní rozhodnutí ve věci covid nepředvedl.
Udržuje status quo po Babišovi. Nezměnil zatím ani ty věci, u nichž to sliboval. Především u toho, že vstup do restaurací a na veřejné akce už nebude podmíněn jen očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci v posledním půlroce, ale bude možný také s negativním PCR testem. Druhým slibem vládní koalice bylo uznání protilátek jako plnohodnotné náhrady očkování nebo prodělání nemoci.
Ani u jednoho zatím vláda neřekla, kdy a jak ho splní. Virus a jeho mutace jsou rychlejší, takže nejspíš ani jeden z kroků, ke kterým se kabinet chystal, už není aktuální.
Varianta omikron, která už nyní dominuje v západní Evropě a podle odhadů v druhé polovině ledna převáží i u nás, je podle dostupných studií ve srovnání s předchozími variantami rozdílná ve třech zásadních bodech. Zaprvé: mnohem mírnější průběh. Zadruhé: násobně vyšší nakažlivost. Zatřetí: prolamuje očkování i imunitu z prodělané nemoci.
Z toho je zřejmé, že si to žádá zcela zásadní obrat v přístupu k životu s covidem. Ve chvíli, kdy virus prolamuje očkování i imunitu a zároveň je výrazně mírnější, je zcela nesmyslné pokračovat v systému covid pasů s očkováním a certifikáty o prodělané nemoci. Nemají žádný smysl. Omikron píše novou kapitolu pandemie. Nakazit se a šířit virus můžou nejen očkovaní, což už výrazně platí i u současné delty, ale i ti, kdo si nákazou prošli. To je novinka (reinfekce byly zatím minimální). Je zřejmé, že zcela ztratilo smysl uznávat protilátky.
Teď je potřeba rychlá reakce na aktuální vývoj. Máme výhodu, že můžeme čerpat ze zkušeností Velké Británie nebo Francie, kde nová mutace už dominuje. Ukazuje se, že právě díky mírnému průběhu a kratší inkubační době je teď zcela zásadní zkrátit karantény.
Ve Velké Británii je v této chvíli v karanténě nebo izolaci přes milion lidí. Vážně jsou ochromeny veřejné služby. Stává se, že děti dorazí do školy, která je ale zavřená. Chybí řidiči autobusů. V karanténě je každý desátý zdravotník, takže znovu hrozí kolaps nemocnic. Ovšem nikoliv proto, že by bylo hodně pacientů. Je příliš málo doktorů a sester, které trčí často s bezpříznakovým průběhem doma. Už začíná kolabovat i svoz odpadků. Vláda na kritická místa nasazuje armádu.
Covidové karantény vážně ohrožují fungování ekonomiky a služeb. To vše kvůli nemoci, která má už v této chvíli s omikronem skutečně mírný průběh. Je čas na rychlou politickou reakci a zásadní změnu kurzu. Řada zemí už zkrátila karantény i izolace na pět dní. Fialova vláda to snad udělá dnes.
Ve Francii už epidemiologické špičky vedou debaty o úplném zrušení karantén.
NÁHRADA UŠLÉHO ZISKU Z DOBY PANDEMIE
SLOVENSKÁ VLÁDA VS. COVID