Stropnický vyvolal v Maďarsku politický rozruch

Stropnický vyvolal v Maďarsku politický rozruchAKTUALIZOVÁNO
Domov

Utečenecká krize

Echo24

Pozdvižení způsobily o víkendu v Maďarsku výroky českého ministra obrany Martina Stropnického (ANO) o tom, že má od maďarského ministra obrany informace, že Rusko by mohlo financovat autobusovou dopravu běženců z Balkánu do Evropy. Maďarský ministr obrany István Simicskó pro maďarský zpravodajský server index.hu popřel, že by takové informace svému českému kolegovi sdělil. Stropnický poté deníku ECHO24.cz řekl, že jsou Maďaři našimi spojenci a že jim pomůžeme. Zda si ale trvá na svém původním výroku, neodpověděl.

Stropnického výroky z rozhovoru pro MF DNES přinesla řada maďarských medií.

Podle prohlášení maďarského ministerstva obrany při konzultacích ministrů obrany zemí NATO ve čtvrtek v Bruselu hovořili všeobecně o roli Ruska v syrském konfliktu. Několik účastníků jednání uvedlo, že ruský zásah by mohl vyvolat zvýšené migrační tlaky na Evropu. Podle maďarského ministerstva je sice pravda, že se po rozhovorech ministrů konala v rámci bilaterálních jednání další schůzka ministra Stropnického a jeho kolegy ministra Simicskó, ale ten Stropnickému takové zprávy neposkytl.

„Od maďarského ministra obrany mám informaci, kterou nemohu stoprocentně potvrdit, ale nemám důvod jí nevěřit, že na území Balkánu byly v nemalém množství přistaveny autobusy. Nikdo neví, odkud se tam vzaly, ale dost pravděpodobně byly financovány Ruskem. Posun lidí k té vytoužené schengenské hranici se odehrával i tímto způsobem,“ řekl Stropnický MF DNES.

Poté, co jeho maďarský protějšek poskytnutí podobných informací odmítl, nechtěl se Stropnický ke schůzce více vracet.

Moskva jeho vyjádření kritizovala. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí ruské agentuře TASS řekl, že prohlášení českého ministra je nepodložené. „Pokud taková slova skutečně padla, jsou přinejmenším podivná,“ konstatoval podle ČTK tiskový tajemník Vladimira Putina.

Stropnický už se nechtěl ke svým slovům vracet. „Nebudu vytvářet žádné ‚atraktivní téma‘. Podstata je úplně jinde. Migrace je obrovský problém a pohybujeme se v nejisté realitě, obklopeni často informacemi, které mohou být z těch či oněch příčin zdeformované,“ odpověděl ministr v neděli večer deníku ECHO24.cz. Na přímou otázku, zda si stojí za svým původním prohlášením, odpovědět odmítl: „Jedno je ale jisté – Maďaři jsou naši spojenci a my jim pomůžeme.“

Na Stropnického reagovala v neděli nepřímo i vládní křesťansko demokratická strana (KDNP), když na tiskové konferenci opět vytáhla tzv. Sorosovu kartu. Podle maďarské vlády totiž jsou běženci placení americkým finančníkem maďarského původu Györgyöm Sorosem. KDNP prohlásila, že Soros pomocí různých mezinárodních a maďarských nevládních organizací finančně podporuje neomezené ilegální přistěhovalectví.

Související články