Holubičí povaha? Česko je prý 10. nejmírumilovnější zemí

Světový index míru

Holubičí povaha? Česko je prý 10. nejmírumilovnější zemíNOVÉ
Mapa světa podle mírumilovnosti. Foto: Reprofoto: www.visionofhumanity.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Přestože bývá Česká republika v zahraničí zmiňována především kvůli svému nepřátelskému přístupu k uprchlíkům, občas se o ní hovoří i v dobrém. Třeba nyní, když byla Institutem pro ekonomii a mír, který každoročně sestavuje takzvaný Světový index míru, zařazena mezi deset nejmírumilovnějších zemí světa.

Mezinárodní tým expertů při hodnocení jednotlivých zemí zohledňuje celkem 23 faktorů, které určují, do jaké míry je ta která země mírumilovná. Experti tak zkoumají například podíl armádních výdajů na státním rozpočtu, počty násilných trestných činů a vražd nebo počet uvězněných lidí. Kombinací jednotlivých údajů pak určí celkové „skóre“ mírumilovnosti té které země.

Česká republika se v tomto seznamu umístila přesně na desátém místě. Toto umístění je přitom zajímavé hned z několika důvodů. Češi totiž v poslední době bývají v zahraničí často označovaní jako xenofobní a nepřátelští v souvislosti s uprchlickou krizí. V seznamu mírumilovnosti se ale umístili o šest příček výše než Německo, které bývá naopak dáváno za vzor.

Bez zajímavosti není ani to, že Česko je jediná země bývalého východního bloku, která se do první desítky dostala. Kromě Česka se mezi nejmírumilovnějšími státy umístil například Island (1. místo), Rakousko (3. místo) nebo Japonsko (8. místo). Z postkomunistických zemí se alespoň do první dvacítky probojovali Slovinci (15. místo) a Poláci (19. místo).

Zajímavé je i to, že v první dvacítce se s výjimkou Bhútánu, který obsadil 18. místo, octly veskrze západní země. Exotičtější státy jako Singapur, Malajsie nebo Chile se začínají v žebříčku objevovat až v s pořadovým číslem 24.

Rusové a Ukrajinci se z Evropanů umístili nejníže

Naopak na opačném konci žebříčku – tedy mezi zeměmi, které jsou nejméně mírumilovné – figurují ponejvíce africké a blízkovýchodní státy. Úplně nejhorší je v tomto ohledu Sýrie, která se umístila na 162. místě. Jen o málo lepší je potom situace v Iráku a Afghánistánu. Z afrických států se na spodních příčkách žebříčku umístila například Středoafrická republika, severní i Jižní Súdán nebo Demokratická republika Kongo, kde už řadu let zuří krvavá občanská válka.

Jen o pár příček výše se potom nachází Rusko (152. místo), které se kromě Ukrajiny začalo v posledních týdnech angažovat i v Sýrii. Samotná Ukrajina se nachází jen o dvě příčky výše na 150. místě. Zajímavé je v této souvislosti především to, že Ukrajina a Rusko jsou jediné evropské země, které se umístily takto nízko. Další evropská země na seznamu je potom až Bělorusko, které se umístilo na 110. místě. Pro srovnání – Spojené státy americké se umístily na 94. místě.

Žebříček mírumilovnosti, který se oficiálně jmenuje Světový index míru každoročně sestavuje think tank Institut pro ekonomii a mír na základě poznatků mezinárodního týmu expertů. Seznam byl poprvé zveřejněn v roce 2007. Tehdy obsahoval jen 121 zemí, v současné době je to 162 jednotlivých států. Studie mírumilovnosti vznikla na popud australského podnikatele Steva Killelea a podporují ji osobnosti jako bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, dalajláma nebo bývalý americký prezident Jimmy Carter.

Čtěte také: V Praze není levné pivo, tvrdí studie a láká na Krakov

Proč u nás Britové tolik utrácejí? Odpověď je zřejmá...

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články