ČSSD vyrazila proti Babišovi: Buď vláda, nebo byznys

ČSSD vyrazila proti Babišovi: Buď vláda, nebo byznys 1
Domov

Filip Nachtmann

Zákaz pro členy vlády, aby ovládali obchodní korporaci a přímo či nepřímo v ní uplatňovali rozhodující vliv, připravili sociální demokraté. Ti tak pokračují ve strefování do svého koaličního partnera a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), do kterého se opřeli už při rozjezdu své předvolební kampaně. Zákaz má platit pro nově nastoupivší ministry. Kdo se mu nepodřídí, toho čekají tvrdé sankce: automaticky ztratí nejen právo hlasovat v orgánech své společnosti, ale i právo na podíl ze zisku v daném kalendářním roce. Návrh navíc zvlášť reguluje i vlastnictví médií.

Návrh má už na čtvrtečním jednání ústavně-právního výboru předložit poslanec ČSSD Jan Chvojka. Výbor se bude věnovat novele zákona o střetu zájmů.

„Ať platí jednoduché, ale přísné pravidlo: Buď služba ve vládě, nebo vlastní byznys,“ vysvětluje Chvojka. „Neméně důležité je chránit nezávislost médií, aby se z nich nemohl stát účelový nástroj politické kampaně. Mezi působením ve vládě a vlastnictvím médií musí stát čínská zeď,“ dodává.

Člen vlády bude mít po nástupu do funkce 60 dnů, aby své majetkoprávní vztahy vyřešil. Citelné mají být i sankce vůči korporaci, ve které ministr nepřestal v rozporu se zákonem svůj vliv uplatňovat. Taková společnost ztratí nárok na veškeré dotace, subvence a jinou podporu ze strany státu. Člen vlády také nemá mít právo na podíl ze zisku z takové korporace za kalendářní rok, ve kterém čerpala dotace či jinou veřejnou podporu, nebo se podílela na nadlimitních veřejných zakázkách.

Zákaz ovládat mediální domy

Podobně tvrdá pravidla navrhuje poslanec Chvojka i pro případ, že člen vlády provozuje rozhlasové nebo televizní vysílání či vydává periodický tisk nebo drží podíl v mediálním domě. Něco takového návrh zakazuje.

„Aktivity v oblasti médií mají členové vlády ukončit do 60 dnů od nástupu do funkce. Pokud tak neučiní, ztrácejí svá hlasovací práva v daných společnostech a také právo na podíl na zisku za kalendářní rok, kdy byl porušen zákon. Televizní či rozhlasové společnosti pak může být odňata licence,“ plánují sociální demokraté.

Ti do jisté míry vycházejí z návrhů, které připravil poslanec TOP 09 Martin Plíšek. První z nich, který se týkal účasti firem členů vlády ve veřejných zakázkách, sněmovna odmítla. Ve čtvrtek jednají hned dva sněmovní výbory o jeho druhé změně – člen vlády by nesměl být ovládající osobou ve firmě.

Čtěte také: Schváleno. Babišův Agrofert dál může na veřejné zakázky

O všech těchto změnách – jak návrzích Plíška, tak Chvojky – sněmovna rozhodne možná už v dubnu. Zatím je novela zákona před druhým čtením.

„Zákon o střetu zájmů je účinný deset let. Dosavadní zkušenosti ukazují, že nastal čas zpřísnit nároky na špičky exekutivy,“ uzavírá Chvojka.

Více čtěte: Za týden uvidíte! Babiš zveřejní jméno majitele Čapího hnízda