Schváleno. Babišův Agrofert dál může na veřejné zakázky

Firmy musí odkrýt své vlastníky

Schváleno. Babišův Agrofert dál může na veřejné zakázkyAKTUALIZOVÁNO 2
Domov

Echo24

Sněmovna ve středu schválila dlouho diskutovanou novelu zákona o zadávání veřejných zakázek. Ta má účastníkům veřejných soutěží zjednodušit pravidla, kritici ale varují, že návrh otevírá prostor pro korupci. Klíčová bitva o podobu zákona se ale ve sněmovně uskutečnila už v pátek, kdy poslanci neschválili změnu, podle níž by se firmy členů vlády nemohly účastnit výběrových řízení. To by zásadně dopadlo na Agrofert vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše.

Nový zákon má podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) zadavatelům umožnit například vyloučení nespolehlivých uchazečů ze soutěže. Dostanou také více kritérií k hodnocení kvality nabídek a nebudou muset soutěžit výhradně na nejnižší cenu. Vítězné firmy by také musely odkrývat své skutečné vlastníky.

Ve sněmovně na něj ale ve středu zaznívala kritika, například podle opoziční TOP 09 je prokorupční, protože umožní vládě vynakládat více peněz bez kontroly. „Zákon v této podobě vrací systém hluboko do 90. let a zcela záměrně rozšiřuje korupční prostředí,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zástupci TOP 09 upozorňují na to, že zákon podle nich zvýší limity pro povinné soutěže u stavebních prací z milionu na šest milionů korun, u služeb z jednoho na dva miliony a umožní zvýšit cenu zakázky takzvanými dodatečnými pracemi až o polovinu místo nynější pětiny. Veřejnost podle poslance Jana Farského (STAN) ztratí kontrolu nad polovinou státních útrat. Jde o více než 300 miliard korun.

Nynější kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL zadal zhruba za dva roky působení zakázky bez soutěže, takzvaně z ruky, v objemu 55 miliard korun, upozornil poslanec TOP 09 Martin Plíšek. „Nový zákon jí v takto neprůhledných praktikách ještě víc pomůže,“ řekl.

Babiš bez omezení

Právě Martin Plíšek navrhl k zákonu změnu, o níž se v minulých týdnech mluvilo zdaleka nejvíce. Požadoval totiž, aby se veřejných zakázek nemohly účastnit firmy, v nichž má více než desetiprocentní podíl některý z členů vlády.

Jeho návrh, který by z veřejných soutěží vyloučil například holding Agrofert ministra financí Andreje Babiše, nakonec už v pátek neprošel sněmovnou o pouhých pět hlasů. Babiše tehdy podrželi sociální demokraté.

Více čtěte: K omezení Babiše chybělo pět hlasů. Kalousek: ‚ČSSD se podělala‘

Pro zákon o zadávání veřejných zakázek ve středu hlasovali hlavně poslanci vládní koalice, podpořili ho i někteří komunisté a nezařazení poslanci. Opoziční kluby ODS, TOP 09 a Starostů a většina Úsvitu byly proti.

Čtěte také: Drogy i potraty. Nový registr má o lidech vědět vše