Babišova klinika zpackala oplodnění dvou žen. Zaměnila embrya

Babišova klinika zpackala oplodnění dvou žen. Zaměnila embryaAKTUALIZOVÁNO
Domov

Chyba při umělém oplodnění

edi Echo24

Česko má podle všeho první případ, kdy při umělém oplodnění došlo k záměně embryí u dvou žen, které se nezávisle na sobě pokoušely přijít do jiného stavu. Začala tak noční můra, ze které se neprobudily. Toužily po dítěti, které by ale bez pomoci lékařů možná nikdy nepočaly. S důvěrou proto svěřily svůj osud do rukou expertů na klinice, kde jim jedna chyba obrátila život naruby.

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/440882/exkluzivne-dvema-zenam-zamenili-na-ceske-klinice-embrya-pri-umelem-oplodneni.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

V brněnské klinice Reprofit došlo k fatálnímu pochybení. Dvěma ženám, které se snažily otěhotnět pomocí umělého oplodnění, zdravotníci zřejmě zaměnili embrya. Na případ upozornil deník Blesk.cz

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová serveru Echo24 sdělila, že se jedná o zdravotnické zařízení REPROFIT Brno.

Klinika spadá pod investiční fond Hartenberg Holding, který založil současný vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš společně s bývalým investičním ředitelem Penty Jozefem Janovem. Fond koupil Reprofit International přede dvěma lety skrze firmu FutureLife.

 „Zdravotnické zařízení SÚKL nahlásilo záměnu v polovině prosince loňského roku, neprodleně poté SÚKL v zařízení provedl inspekci,“ uvedla Přinesdomová s tím, že se jedná o první podobný případ v České republice.

„Záměna jako taková je potvrzena. Z toho, co jsme se dosud dozvěděli, vyplývá, že to nebyla systémová chyba, ale chyba jednotlivce,“ sdělila odpoledne Přinesdomová.

Kontrola SÚKL, která má mimo jiné ukázat, jestli takových záměn nebylo více, ještě pokračuje. Proto se podle mluvčí nedá říci, zda a případně jak vysoké sankce klinice hrozí.

SÚKL, který se o chybě dozvěděl v polovině prosince loňského roku, kliniku kontroluje z hlediska dodržování zákona o lidských tkáních a buňkách.

O události bylo informováno i ministerstvo zdravotnictví, jak potvrdila jeho mluvčí Štěpánka Čechová.

Při asistované reprodukci se laboratorně oplodňuje vajíčko ženy spermatem otce a nechává několik dní růst. Blesk.cz spekuluje, že na klinice u dvou párů zřejmě došlo k záměně misek.

Obdobný problém vyšel nedávno najevo v Holandsku, kde je vyšetřována záměna spermatu u 26 tamních žen.

Čtěte také: Zpackané oplodnění. Přes dvacet žen má nesprávné spermie

Z asistované reprodukce se podle kritiků stal v Česku výnosný byznys. Podniká v něm i fond Hartenberg, který spravuje peníze vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Oborem podle některých informací protečou ročně až čtyři miliardy korun. Náklady z veřejného zdravotního pojištění dosahují stovek milionů korun.

Ročně se v Česku narodí přes 5000 dětí s pomocí asistované reprodukce, v české populaci jich je již přes 100 000. Další tisíce dětí počatých na českých klinikách žije v zahraničí.

Související články