Architekt Rajniš získal v Paříži prestižní cenu za 'udržitelnou architekturu'
Architekt Martin Rajniš spolupracoval například na pražském obchodním domě Máj či projektoval Poštovnu na Sněžce. Předního českého architekta vyznamenali ve Francii prestižní Cenou za udržitelnou architekturu.
Martin Rajniš převzal v Paříži cenu za výjimečný přínos v architektuře. Oceněn byl za svou celoživotní práci a své projekty, kterými upozorňuje na nutnost souznění s přírodou. Ta nejinovativnější díla architektů ze všech koutů světa, kteří usilují o tzv. udržitelnou architekturu, uděluje nezávislá nadace Locus již od roku 2006.
Málokdo opustí gigantické projekty a věnuje se těm menším z ryze tvůrčích důvodů. Martin Rajniš tvoří některá díla i bez objednávky, jen z touhy, aby objekt spatřil světlo světa a mohl být lidmi akceptován. Spolu s českým architektem převzali 19. května cenu také Christopher Alexander (Velká Británie), Tatiana Bilbao (Mexiko), Adriaan Gueuze (Holandsko) a Bernd Gundermann (Německo).
Martin Rajniš vystudoval ČVUT a AVU. V sedmdesátých letech pracoval v SIALu, vedeném Karlem Hubáčkem. Spolu s J. Eislerem a M. Masákem postavili pražský obchodní dům Máj na Národní třídě. Je spoluautorem pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru. Po revoluci vedl s S. Fialou, J. Zimou a T. Prouzou D.A.Studio, jejichž nejrozsáhlejším dílem je výstavba nového centra na Smíchově.
Od roku 2002 je Rajnišova tvorba odlišná. Věnuje se menším stavbám postaveným z přírodních materiálů (dřevo, kámen, sklo) a snaží se najít takové cesty, které by s minimem prostředků sloužily co nejširší skupině lidí. Zároveň však usiluje o to, aby projekty byly v souladu s přírodou. Takovou stavbou je například Poštovna na nejvyšší hoře ČR – Sněžce.
27. června bude v Centru současného umění DOX otevřena Rajnišova výstava s názvem Huť architektury, která bude představovat průřez pěti desetiletími jeho tvorby. Výstava potrvá do 17. listopadu 2014.