Architekt Rajniš získal v Paříži prestižní cenu za 'udržitelnou architekturu'

Architekt Rajniš získal v Paříži prestižní cenu za 'udržitelnou architekturu'
Projekt Martina Rajniše, představený v Paříži. Foto: Roman Hrůza Agency, s.r.o.
5
Krátké zprávy
Sdílet:

Architekt Martin Rajniš spolupracoval například na pražském obchodním domě Máj či projektoval Poštovnu na Sněžce. Předního českého architekta vyznamenali ve Francii prestižní Cenou za udržitelnou architekturu.

Martin Rajniš převzal v Paříži cenu za výjimečný přínos v architektuře. Oceněn byl za svou celoživotní práci a své projekty, kterými upozorňuje na nutnost souznění s přírodou. Ta nejinovativnější díla architektů ze všech koutů světa, kteří usilují o tzv. udržitelnou architekturu, uděluje nezávislá nadace Locus již od roku 2006.

Málokdo opustí gigantické projekty a věnuje se těm menším z ryze tvůrčích důvodů. Martin Rajniš tvoří některá díla i bez objednávky, jen z touhy, aby objekt spatřil světlo světa a mohl být lidmi akceptován. Spolu s českým architektem převzali 19. května cenu také Christopher Alexander (Velká Británie), Tatiana Bilbao (Mexiko), Adriaan Gueuze (Holandsko) a Bernd Gundermann (Německo).

Martin Rajniš vystudoval ČVUT a AVU. V sedmdesátých letech pracoval v SIALu, vedeném Karlem Hubáčkem. Spolu s J. Eislerem a M. Masákem postavili pražský obchodní dům Máj na Národní třídě. Je spoluautorem pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru. Po revoluci vedl s S. Fialou, J. Zimou a T. Prouzou D.A.Studio, jejichž nejrozsáhlejším dílem je výstavba nového centra na Smíchově.

Od roku 2002 je Rajnišova tvorba odlišná. Věnuje se menším stavbám postaveným z přírodních materiálů (dřevo, kámen, sklo) a snaží se najít takové cesty, které by s minimem prostředků sloužily co nejširší skupině lidí. Zároveň však usiluje o to, aby projekty byly v souladu s přírodou. Takovou stavbou je například Poštovna na nejvyšší hoře ČR – Sněžce.

27. června bude v Centru současného umění DOX otevřena Rajnišova výstava s názvem Huť architektury, která bude představovat průřez pěti desetiletími jeho tvorby. Výstava potrvá do 17. listopadu 2014.

Sdílet:

Hlavní zprávy