Kočka divoká se vrátila do Česka. Po 60 letech

Kočka divoká se vrátila do Česka. Po 60 letech 4
Krátké zprávy
Sdílet:

Po návratu vlka, medvěda či rysa se do českých hor vrátila další divoká šelma. Fotopasti v Beskydech vyfotografovaly loni kočku divokou, která z naší přírody vymizela v 50. letech minulého století. Na Šumavě byla kočka vyfocena při výzkumu savců již v roce 2011. Snímky z fotopastí nyní společně publikovali odborníci z Univerzity Karlovy, Správy Národního parku a CHKO Šumava a Hnutí Duha Olomouc. 

"Fotografie řadu měsíců prověřovali domácí i zahraniční odborníci, aby potvrdili, zda skutečně jde o vzácné kočky divoké," tvrdí Michal Bojda z Hnutí Duha Olomouc. Podle něj zvířata na snímcích po přezkoumání věrně odpovídají kočce divoké, k naprosté jistotě by ovšem byly nutné genetické testy.  

Kočka divoká vypadá jako český mourek. Je ale mohutnější, má silnější huňatý ocas a odlišné pruhování. Poslední spolehlivě doložený kus byl údajně zastřelen v Krušných horách v roce 1952. „Kromě přímého lovu jim uškodila také přeměna listnatých a smíšených lesů na smrkové monokultury. Kočky divoké totiž žijí hlavně v dubových a bukových lesích se starými stromy, kde najdou dostatek úkrytů i potravy," dodal Bojda. 

V posledních desetiletích se začaly objevovat zprávy o pozorování kočky divoké. Žádný případ však nebyl spolehlivě prokázán. "Je to první spolehlivě doložené pozorování koček divokých u nás po šedesáti letech. Po vlcích a rysech je to další vzácná šelma, kterou tu můžeme potkat. Abychom se z divokých koček mohli těšit trvale, bude potřeba vyčlenit vhodně vybraná místa v naší krajině pro divokou přírodu. Více starých stromů v lesích, ochrana listnatých lesů a pestřejší krajina pomůže také návratu dalších vzácných druhů zvířat," řekl Bojda. 

Podle Luďka Bufky ze Správy Národního parku Šumava si tato šelma rozhodně zasluhuje pozornost, a to nejen z hlediska výzkumu, ale i ochrany. "Pokračujeme i nadále v monitoringu, abychom zachytili eventuální další výskyt. Jedním z cílů je spolehlivé potvrzení výskytu druhu pomocí genetických metod," řekl Bufka. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz