‚Pejsek s kočičkou upekli zákon.‘ ANO jde proti ČSSD

DALŠÍ PROBLÉM V KOALICI

‚Pejsek s kočičkou upekli zákon.‘ ANO jde proti ČSSDNOVÉ 2
Domov

Jan Kálal

Na poslance ve středu čeká rozsáhlá novela vysokoškolského zákona. A vládní koalice má zaděláno na problém. Normu ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), která například zpřísňuje pravidla pro soukromé VŠ, odmítá hnutí Andreje Babiše. Šéf školného výboru Jiří Zlatuška ji pro deník ECHO24.cz označil za paskvil a předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ho podpořil. ČSSD sleduje přístup koaličního partnera s údivem.

„Chápu, že sociální demokracie si potřebuje udělat čárku, že předložila novelu vysokoškolského zákona, ale větší užitek v tom nevidím. Je tam příliš mnoho problematických věcí,“ zmínil Zlatuška. A zároveň kritizoval šéfa resortu školství Chládka se slovy: „Ministr si postavil hlavu, že to má jít už na tuto schůzi sněmovny. Je to zbytečný spěch, protože od září to nemůže platit.“

Šéf školského výboru vypočítává řadu problémů, které s návrhem má. Podle něj by novela měla vysokým školám uškodit tím, že oslabí autonomii jednotlivých fakult. Dále zkomplikovat přijímání profesorů ze zahraničí. A do třetice politizovat akreditaci vysokoškolských oborů.

„Školství to posunuje směrem, kterým by nemělo. Každý si pohlídal, že tam bude to, co potřebuje na svých školách. Asi jako když pejsek s kočičkou dělali dort,“ uvedl, aby podtrhl: „Je to nedomyšlený krok z hlediska toho, jak by se školství mělo vyvíjet. Aby bylo takové politické určování, nemá v zemích, na které se díváme, obdoby.“

Čtěte také: Vysoké školy čeká sebehodnocení i tvrdší tresty

Miliardový byznys s diplomy ničí vysoké školy

„Předseda školského výboru Zlatuška se obecně staví proti vládním návrhům, není to první případ. Už měl ve školském výboru problémy. Často prezentuje své názory jako názory klubu, a mnohdy tomu tak není,“ kontroval šéf poslanců Roman Sklenák (ČSSD). Připomněl „únorový puč“, kdy chtělo ANO nejdřív Zlatušku sesadit z čela výboru, aby ho tu vzápětí zase podpořilo.

Deník ECHO24.cz proto ověřoval, zda ve věci vysokoškolského zákona Zlatuška mluví za Babišovo hnutí. „Ano,“ potvrdil stručně Faltýnek.

Čtěte také: Podivná hra ANO. Zlatušku odvolali, večer vrátili

Nejsem ve sněmovně kvůli kamarádům, říká Zlatuška

ČSSD podle Sklenáka ale za vládou odsouhlaseným návrhem stojí. „Paskvil to určitě není. Navíc se tento zákon projednával a konzultoval řadu měsíců. Za návrhem si stojíme. Věřím, že nebude problém ve sněmovně schválit zákon v prvním čtení, a pak bude čas na projednávání zákona ve výborech. Je možná, že dozná nějakých změn,“ uvedl šéf sociálnědemokratických poslanců.

Exministr Fiala: Principiálně zákon podporuji

A vstřícně se k normě staví i bývalý ministr školství, předseda ODS Petr Fiala. „Principiálně má zákon moji podporu. Většina věcí pomůže zlepšit kvalitu vysokoškolského prostředí. Je to krok správným směrem, ale nejde to zdaleka tak daleko, jak bych chtěl já a jak jsem to připravoval se svým týmem,“ zmínil.

Fiala zároveň připomněl, že návrh podporují také samotné vysoké školy. „Je to po dlouhé době poprvé, kdy reprezentace vysokých škol změnu podporuje, což není věc, kterou lze hodit za hlavu. Předcházející reformy ztroskotaly na nesouhlasu akademické obce,“ připojil.

Jestli návrh získá podporu poslanců a projde do dalšího sněmovního projednávání, by mělo být jasné během středy. Kdyby bylo na Zlatuškovi, nechal by ho přitom stáhnout z projednávání a vrátil ho ministru Chládkovi k přepracování.