1 Deník Sme o Zemanovi

Češi si ‚hulvátského a xenofobního Zemana‘ zvolí znovu, píší na Slovensku

, NOVÉ

Témata: , ,

Český prezident Miloš Zeman již nyní bere výkon prezidentského úřadu jako předvolební kampaň a získal důležitého spojence v osobě šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše, napsal v pondělí slovenský list Sme k důvodům, kvůli nimž se prezidentské funkce v roce 2018 nejspíš znovu ujme „hulvátský a xenofobní Zeman“. Porazit by ho podle deníku mohl jen někdo známý a pokud možno mladší než nynější hlava českého státu, kdo by zároveň byl šikovným řečníkem.

Skutečnost, že Zeman zatím nemá silného protikandidáta, deník zdůvodnil i tím, že nynější prezident bude po volbách plánovaných na podzim roku 2017 hrát klíčovou roli při pověření sestavením vlády. „Nepostaví ho (prezidentského kandidáta) hnutí ANO, které má nejvyšší preference a těší se na sestavování vlády a sám Babiš na premiérský post. Bokem se drží i sociální demokracie, jejíž voliči jsou zčásti obdivovatelé Zemana, pro komunisty je současný prezident ideální kandidát. A další opoziční strany jsou slabé,“ uvedl list.

Podle Sme by v příštích prezidentských volbách dobrou šanci proti Zemanovi, který svou kandidaturu ovšem dosud neoznámil, měl někdo jako současný slovenský prezident Andrej Kiska. Kiska z pozice podnikatele a filantropa porazil v roce 2014 v rozhodujícím kole voleb hlavy slovenského státu úřadujícího premiéra Roberta Fica.

„Jaký by měl být kandidát schopný prezidenta poslat na jaře 2018 do penze? Už dnes by měl být známý – stěží může populárního Zemana porazit někdo, koho dnes nezná ani celá pražská kavárna,“ soudí Sme. Dodal, že případný vyzyvatel současného prezidenta by také musel být připraven snášet nejhorší Zemanovy útoky na svou osobu i na jemu blízké lidi. Musí být rovněž velmi šikovným řečníkem, který se vyzná i v ekonomických tématech, v nichž se Zeman cítí být doma.

Zástupce šéfredaktorky Sme Petr Šabata v celostránkovém článku pod titulkem „Češi hledají antiZemana, nejraději by měli Kisku,“ dále napsal, že dobrý prezident je i bez velkých kompetencí pro zemi požehnáním, což je z Prahy dobře vidět na Kiskovi, ačkoliv ten je podle listu na Slovensku terčem zasloužené i nezasloužené kritiky.

„Již dnes je Zeman pro Česko bezpečnostním rizikem a co teprve v případném druhém funkčním období, kdy se nebude muset ohlížet už vůbec na nic – jen na vlastní ego a zájmy svých svých sponzorů?“ uzavřel deník.

Čtěte dále: Zeman: Posprejování kaváren mohla být provokace

,