Němci zrušili vystoupení tureckého ministra, pravé ruky Erdogana

Erdoganova volební kampaň v Německu

Němci zrušili vystoupení tureckého ministra, pravé ruky ErdoganaNOVÉ
Bekir Bozdag. Foto:

Foto: Wikimmedia Commons / VOA

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Město Gaggenau na jihozápadě Německa dnes zrušilo kontroverzní vystoupení tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga, který zde měl podpořit změny ústavy své země. Radnice to podle televizní a rozhlasová stanice SWR zdůvodnila přílišným zájmem lidí o účast na akci, kvůli němuž měla obavy o jejich bezpečnost. Bozdag označil krok města za nepřijatelný a zrušil setkání s německým ministrem spravedlnosti Heiko Maasem.

Turecké ministerstvo zahraničí si podle agentury Reuters vzápětí předvolalo německého velvyslance, aby s krokem vyjádřilo nesouhlas.

Občané Turecka, včetně těch žijících v zahraničí, budou v dubnu hlasovat o změnách ústavy, které jsou podle kritiků krokem od demokracie, protože do rukou prezidenta soustředí přílišnou moc. Mohou podle nich také vést k omezení základních lidských práv.

Na podporu ústavních změn v Německu, kde žije velká turecká menšina, opakovaně vystupují přední turečtí činitelé, což ve spolkové republice budí nevoli řady politiků. Proti chystanému vystoupení Bozdaga se vyslovil například šéf Levice Bernd Riexinger. „Vláda musí dát jednoznačně najevo, že v Německu není možné propagovat zřízení diktatury,“ nechal se slyšet. Podobně to vidí i další politici.

Projev Bozdaga v Bádensku-Württembersku měl navíc přijít v době, kdy je v turecké vazbě německo-turecký novinář Deniz Yücel, jehož propuštění požaduje i kancléřka Angela Merkelová. Řadě německých politiků proto přišlo paradoxní, aby Bozdag využíval svobody slova v Německu k propagaci kontroverzních změn ústavy v době, kdy je stejná svoboda v Turecku mnoha lidem upírána.

Debaty prozatím utnulo rozhodnutí radnice zhruba třicetitisícového města. Jeho starosta Michael Pfeiffer uvedl, že za zrušením akce není politické rozhodnutí, ale obavy o bezpečnost. Budova, kde se vystoupení mělo uskutečnit, pojme podle něj maximálně 500 lidí. Město ale i kvůli velkému zájmu médií počítalo s mnohem více návštěvníky, což by mohl být problém. Pořadatelé akce mohou ještě požádat o soudní přezkoumání rozhodnutí města.

Tureckého ministra krok města nepotěšil. „Tomu se nedá říkat demokracie,“ prohlásil na adresu Německa. Naproti tomu v Turecku podle Bozdaga panuje „demokratické klima“.

O tom, že nyní turecké činitele v Německu nemusí vždy čekat otevřená náruč, svědčí i vyjádření Kolína nad Rýnem, kde by mohl o víkendu vystoupit šéf resortu hospodářství Nihat Zeybekçi. Město uvedlo, že na akci zatím pořadatel nemá platnou nájemní smlouvu a také, že žádnou ani nedostane.

Čtěte také: Za vězněného novináře se postavil Gauck: Turecko útočí na svobodu slova

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články