Prověřte šéfa. Brusel žádá kontrolu dotace na Babišovo Čapí hnízdo

Prověřte šéfa. Brusel žádá kontrolu dotace na Babišovo Čapí hnízdoNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Evropská komise požaduje prověrku dotace 50 milionů korun z evropských fondů na podporu cestovního ruchu, která byla udělena na výstavbu rekreačního sídla Farma Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše. Úředníci z ministerstva financí mají prověřit, zda při čerpání dotace na výstavbu nemovitosti, jejíž majitelem je jejich nadřízený, nebyla porušena pravidla, píše server Hlídací pes.

Na ministerstvo financí zatím žádost nedorazila. „Certifikační ani Auditní orgán Ministerstva financí k dnešnímu dni žádnou oficiální žádost Evropské komise v této věci neobdržel,“ odpovědělo na dotaz serveru Hlídací pes ministerstvo.

Výzvu k prověrce podala evropská komisařka pro regionální politiku Corina Cretuová prostřednictvím dopisu, který poslala kontrolnímu výboru Evropského parlamentu. Učinila tak v reakci na poslance, kteří tvrdili, že pracovníci Regionálního programu Střední Čechy v roce 2008 porušili podmínky dotační výzvy.

Případem se přitom zabývá i policie. Koncem listopadu totiž obdrželo státní zastupitelství trestní oznámení pro podezření na dotační podvod. Žalobci dospěli k tomu, že trestní oznámení může mít reálné základy a postoupili ho těsně před Vánoci policii. „Oznámení nyní prověřují kriminalisté Odboru hospodářské kriminality pro podezření z trestných činů dotační podvod a poškození finančních zájmů EU,“ potvrdil pro server Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. „Zatím nebyly zahájeny úkony trestního řízení,“ dodal.

Anonymní podavatel žaloby tvrdí, že se dotačního podvodu měla dopustit skupina lidí okolo společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. Ta vznikla v několika krocích: Nejdříve převedli manažeři Agrofertu dceřinou firmu Agro ZZN Pelhřimov na akciovou společnost s anonymními akciemi. 15. února 2008 pak převzal akcie namísto Agrofertu neznámý vlastník. 20. února se firma Agro ZZN Pelhřimov přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo a o týden později požádala o padesátimilionovou dotaci.

Dotační program byl ale určený pro malé nebo středně velké podniky, které alespoň dva roky podnikají v cestovním ruchu, mají nejvýše 250 zaměstnanců a roční obrat 50 milionů eur. Je proto otázka, zda by společnost Farma Čapí hnízdo a.s. jako součást ziskového holdingu Agrofert měla na takovou dotaci nárok.

Čapí hnízdo je rozlehlá farma na Benešovsku v blízkosti hlavního tahu z Prahy na České Budějovice, která byla dokončena před čtyřmi lety. Nabízí mimo jiné reprezentativní prostory pro pořádání konferencí a společenských akcí a jeho součástí je i malá zoologická zahrada. Dominantou farmy je jízdárna právě ve tvaru obřího čapího hnízda.

Čtěte také: Babišovo Čapí hnízdo začala vyšetřovat policie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články