Kalousek: Vláda lže. Navrženým rozpočtem projídá budoucnost
nejhorší rozpočet za pět let
Bezkonkurenčně nejhorší návrh státního rozpočtu za posledních pět let. Tak okomentoval normu, kterou budou od středy řešit poslanci, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Koaliční kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) podle něj navyšuje výdaje a opomíjí investice – a předkládá tak učebnicový příklad projídání budoucnosti.
Návrh státního rozpočtu na příští rok, který mají poslanci na programu od středy, je prvním návrhem, jenž předkládá současná vláda. Letošní rozpočet totiž přejala od Jiřího Rusnoka. A plénum zřejmě čeká ostré vystoupení Miroslava Kalouska. Ten kabinet kritizuje za to, že návrh předpokládá dramatické navýšení výdajů i přes skutečnost, že se vláda zaklíná šetřením.
„Oproti návrhu Rusnokovy vlády se tu zvyšují výdaje o 18 miliard korun a oproti střednědobému výhledu z roku 2013 dokonce o 24,5 miliardy. Toto navýšení navíc nepůjde na investice, ale na provozní výdaje státu a na sociální výdaje,“ uvedl exministr svou hlavní výtku k návrhu.
Dotace do Agrofertu?
Podle Kalouska rostou státu náklady na nákup materiálu, služeb, energií, na platy úředníků i na neinvestiční dotace podnikatelským subjektům. „Na těch si dává ministr financí záležet, tam už se jedná opravdu o jeho peníze,“ prohlásil první místopředseda TOP 09. Na otázku, co mohou takové dotace zahrnovat, v narážce na ministra financí Andreje Babiše (ANO) dodal, že typicky může jít o dotace do agropotravinářského komplexu. Tedy třeba do Babišova Agrofertu.
Nízká podpora investic je druhou věcí, která TOP 09 vedle růstu výdajů na rozpočtu vadí. V roce 2012 počítal rozpočet podle Kalouska s národními investicemi ve výši 48,6 miliardy korun, vláda ale na příští rok plánuje téměř o sedm miliard méně.
„Navrhneme proto v prvním čtení vrácení rozpočtu k přepracování. Chceme snížení celkových výdajů o 20 miliard a zároveň zvýšení investic alespoň na úroveň roku 2012,“ vysvětluje Kalousek. Je ale velmi nepravděpodobné, že by se TOP 09 něco takového podařilo.
Poslanci by tento týden měli schválit základní parametry rozpočtu, jejichž výši už poté nepůjde změnit. Schvalují se příjmy, výdaje, schodek i způsob jeho vypořádání. Například schodek má podle plánu ministerstva financí oproti letošku klesnout o 12 miliard na 100 miliard korun.
„Bude-li vláda tvrdit, že je to úsporný rozpočet, pak není. Jedná se o bezkonkurenčně nejhorší návrh státního rozpočtu za posledních pět let. Je to učebnicový příklad projídání budoucnosti,“ uzavřel Kalousek.