Půl miliardy korun: Rozsudek, který může pohřbít SOCDEM
SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE V KRIZI
Budoucnost nejstarší české politické strany je v ohrožení. Sociální demokracie (SOCDEM) se znovu ocitá v kritické finanční situaci kvůli pátečnímu rozhodnutí obvodního soudu pro Prahu 1. Ten straně nařídil zaplatit pokutu ve výši téměř půl miliardy korun, což může zásadně ohrozit její další existenci. Předseda Ústřední kontrolní komise SOCDEM Ondřej Veselý namítá, že rozhodnutí soudkyně v kauze Lidový dům bylo politicky motivované a připravuje odvolání.
SOCDEM v posledních letech intenzivně pracovala na stabilizaci svého hospodaření po neúspěchu ve sněmovních volbách 2021, kdy přišla o veškeré státní příspěvky na mandáty. Strana byla kvůli tomu v uplynulém roce nucena nabídnout k prodeji řadu svých nemovitostí, včetně objektů v Olomouci, Plzni a Českých Budějovicích, aby pokryla závazky a financovala přípravu na volby. Někdejší předseda strany Michal Šmarda, kterého letos na podzim nahradila Jana Maláčová, tehdy vyjádřil optimismus, že SOCDEM díky těmto krokům může věnovat svou energii obnově důvěry voličů.
Získané prostředky z prodeje majetku byly určeny hlavně na financování volebních kampaní v letech 2023 a 2024, včetně letošních voleb do Evropského parlamentu, krajských voleb a přípravy na sněmovní volby. Celkové náklady na tyto kampaně byly odhadovány na více než 100 milionů korun.
Páteční rozhodnutí obvodního soudu ale může budoucnost strany opět znejistit. Soudkyně rozhodla, že SOCDEM má za zaplatit za právní zastupování související s jejím sídlem, Lidovým domem v cenu Prahy, potomkům zesnulého advokáta Zdeňka Altnera 18,5 milionu korun a smluvní pokutu, kterou Altnerovi dědicové vyčíslili na 432,8 milionu korun. Spolu s úroky a soudními výlohami tak od SOCDEM mají dostat téměř 500 milionů korun. Více jsme psali zde.
Předsedkyně Maláčová zatím výsledek složitého soudního sporu, který se táhl asi 15 let, nechtěla komentovat. K rozhodnutí se pro Echo24 vyjádřil advokát a předseda Ústřední kontrolní komise SOCDEM Ondřej Veselý s tím, že strana s rozhodnutím soudu zásadně nesouhlasí.
„Toto rozhodnutí je zcela nezákonné. Soudkyně ignorovala závazné rozhodnutí Nejvyššího soudu, odmítla provést naše důkazy, o rozhodnutí jsme se dozvěděli od novinářů den předem. Rozhodnutí tak vypadá jako politicky motivované. Proti rozhodnutí se bezprostředně odvoláme,“ uvedl Veselý na dotaz.
Jakkoli o tom strana nechce slyšet, povinnost uhradit astronomickou částku, jejíž většinu tvoří vysoké úroky, by pro SOCDEM zřejmě znamenalo nejen zásadní omezení činnosti, ale pravděpodobně i nutnost zbavit se dalšího majetku a propouštění zaměstnanců. V ohrožení by mohla být nejcennější nemovitost strany Lidový dům i šance na politický comeback v následujících sněmovních volbách.
Čtěte také: Kdo zdražuje máslo: Půl roku jsme na něm prodělávali, tvrdí obchodní řetězce
SOCDEM plánuje proti rozhodnutí soudu podniknout veškeré právní kroky. Podle dostupných informací je odvolací proces již v přípravě. Pokud by došlo k potvrzení rozhodnutí i u vyšší instance, strana by mohla být nucena žádat o splátkový kalendář nebo vyhlásit insolvenci, což by znamenalo konec nejstarší politické strany v České republice.
V polovině listopadu ještě nejsou dostupné kompletní výroční finanční zprávy, které strany předkládají Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran vždy až po skončení kalendářního roku. Průběžné informace nicméně naznačují, že od Sociální demokracie odešla v poslední době asi pětina členů. Přibližně stejný počet jich odešel také od KSČM. Naopak SPD zvětšilo stranickou základnu o zhruba 10 procent.