Odmítače kvót přehlasujeme, plánuje Německo

Odmítače kvót přehlasujeme, plánuje NěmeckoNOVÉ
Frank-Walter Steinmeier Foto: Foto: commons.wikimedia.org
Svět

Echo24

Pokud se nepodaří dosáhnout jednomyslné dohody o rozdělování běženců v Evropské unii, stoupenci kvót schválí jejich zavedení většinovým hlasováním. Řekl to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v rozhovoru, který v pátek přinesl deník Passauer Neue Presse. Se zavedením kvót nesouhlasí například Česko a Slovensko.

„Není možné, aby Německo, Rakousko, Švédsko a Itálie jako jediné nesly tíhu (uprchlické krize). Tak evropská solidarita nefunguje,“ uvedl Steinmeier. „Pokud to nepůjde jinak, měli bychom vážně zvážit, zda nevyužijeme i nástroj většinového hlasování,“ doplnil s tím, že by bylo možné země odmítající kvóty přehlasovat.

Čtěte také: Státy EU nás v kvótách přehlasují, přiznal Zaorálek

Většinové hlasování mohou využít ministři vnitra, kteří budou o rozdělování běženců jednat v úterý. Pokud by se o tématu rozhodovalo na středečním summitu EU, mohly by jednotlivé státy uplatnit právo veta. Německá kancléřka Angela Merkelová už tento týden dala najevo, že jednání o kvótách chce ponechat ministrům a na summitu se chce věnovat zejména tomu, jak řešit příčiny uprchlické krize.

Němečtí politici už delší dobu kritizují odmítavý postoj zemí střední Evropy k rozdělování běženců na základě kvót. Vicekancléř Sigmar Gabriel i ministr vnitra Thomas de Maiziére v této souvislosti navrhovali omezit zemím, které běžence odmítají, přístup k evropským fondům. Proti tomuto návrhu se však postavila Merkelová a odmítá ho i Evropská komise.

Čtěte také: Kvóty se blíží. Europarlament kývl na rozdělení 120 tisíc uprchlíků

Německá diktatura ‚dobra‘ rozeštvává Evropu

Související články