Státy EU nás v kvótách přehlasují, přiznal Zaorálek

Státy EU nás v kvótách přehlasují, přiznal ZaorálekNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v rozhovoru pro Českou televizi přiznal, že nás členské státy Evropské unie mohou přehlasovat v otázce kvót na přijímání uprchlíků. Svolaná rada ministrů vnitra EU příští týden by tak mohla rozhodnout o povinných počtech běženců, i když by Česká republika nebo Slovensko byly proti. 

V úterním pořadu ČT Události, komentáře musel ministr zahraničí odpovědět na nabízející se otázku ohledně budoucího hlasování o kvótách. Na dotaz, zda v případě přetrvávajícího nesouhlasu ČR i Slovenska s přerozdělováním migrantů by stále rozhodoval názor většiny států EU, odpověděl Zaorálek, že bychom se hlasování ministrů museli podřídit.

Čtěte také: Kvóty jsou na spadnutí

„Pokud to tak bude a bude se hlasovat, tak tahle rada ministrů má skutečně kompetenci rozhodnout,“ řekl Lubomír Zaorálek v Událostech, komentářích. „A pak to musí členové této unie respektovat.“

Zaorálek také podotkl, že je Česká republika stále zastáncem evropského řešení věcí, a to jak v případě finančních krizí či současné uprchlické. „Nedokážu si představit, že by někdo dokázal takovou kapacitu odhadnout, ani co nás může čekat v následujících pěti letech,“ pokračoval ministr zahraničí na dotaz ohledně pomyslného dostupného místa pro uprchlíky v Evropě.

„To co děláme, děláme trochu naslepo, protože nevíme, kolik uprchlíků přijde v nejbližším roce,“ doplnil Zaorálek nejistou prognózu pro následující dobu.

Čtěte také: Juncker představil plán na povinné přerozdělení 160 000 běženců

Česko má celkem přijmout 4300 uprchlíků, žádá Brusel

Zopakoval, že hlavním důvodem, proč Česko kvóty odmítá, je fakt, že sami běženci Českou republiku neuvádějí jako cílovou zemi. Český ministr si neodvede představit, jak by ČR mohla zaručit, že přijaté běžence, kteří například mají příbuzné v sousedním Německu, v zemi udrží. Za lepší řešení považuje pro Česko otevření se žadatelům o azyl z Ukrajiny, odkud k nám přichází dosud nejvíce žádostí.  

Debata nad kvótami probíhá od vypuknutí největší krize s náporem uprchlíků v Evropě. Kromě Slováků je proti povinnému přerozdělování uprchlíků mezi členské státy unie také zbytek zemí Visegrádu, i když názor Polska se v poslední době pozvolna mění.

Rozdělená je v otázce kvót i česká společnost. Část občanů se začíná radikalizovat zejména na sociálních sítích a požaduje nulovou toleranci vůči uprchlíkům. Časté jsou ale i happeningy uskupení typu Blok proti islámu Martina Konvičky, jako je např. dnešní plánovaná půlhodinová blokáda přechodu Dolní Dvořiště. Druhá část obyvatel je naopak pro mírové řešení situace a pro nabídnutí azylu migrantům i za cenu povinných kvót.

Čtěte také: ON-LINE: Rakousko zavedlo kontroly, hranice střeží i armáda

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články