Asad spáchal válečné zločiny, vyplývá z tajných dokumentů
Zločiny prezidenta Sýrie
Syrský prezident Bašár Asad spáchal válečné zločiny. Se svými blízkými spolupracovníky schvaloval systematické zatýkání, mučení i zabíjení odpůrců svého režimu a použití násilí k potlačení protestů. Vyplývá to ze 600 tisíc stran dokumentů, které ze země propašoval úředník působící v tajné komisi, píše americký list New Yorker. Dokumenty prý představují kvalitní důkazní materiál pro případný soud zabývající se spácháním válečných zločinů.
24letý Abdalmadžíd Barakát pracoval v tajné komisi, která měla za úkol zničit snahy oponentů režimu Bašára Asada. Byl účastníkem schůzek krizového řídícího centra v Damašku, tajně však pracoval pro opozici a uprchl do Turecka. Ze země odvezl tisíce stran textu, ve kterých je zaznamenáno rozhodování takzvaného Ústředního výboru krizového řízení v Damašku a to mezi roku 2011 až 2013, píše Český rozhlas s odkazem na New Yorker.
Dokumentaci má nyní v rukou Komise pro mezinárodní spravedlnost a odpovědnost (CIJA), jejímiž členy jsou právní experti z několika západních států. Tu založil v roce 2012 Bill Willey, vyšetřovatel válečných zločinů, a financuje ji Evropská unie, ale i vlády Německa, Norska nebo Kanady.
Podle tvrzení listu New Yorker vyšetřovatelé hodnotí dokumenty hodnověrně a počítají s tím, že je budou moct zahrnout do důkazního materiálu proti Asadovu režimu. Stephen Rapp, bývalý vrchní žalobce u Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu, který dokumenty pročetl, prý prohlásil, že ještě nikdy neviděl tak bohatou dokumentaci.
Český rozhlas podotýká, že syrský prezident ani jeho spolupracovníci ještě před žádným soudním tribunálem nestáli ani nestojí. Rusko a Čína totiž v Radě bezpečnosti OSN zablokovali deklaraci, která by umožnila Mezinárodnímu trestnímu soudu prošetřovat válečné zločiny v Sýrii.