Asad i Islámský stát jsou pro Syřany stejnou hrozbou, tvrdí rodák z Palmýry

SVĚDECTVÍ Z PALMÝRY

Asad i Islámský stát jsou pro Syřany stejnou hrozbou, tvrdí rodák z PalmýryNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Praktiky Asadova režimu se od těch, které používá Islámský stát, neliší. Prezident Asad je podstatou problému v Sýrii, říká účastník bojů o historické město Palmýra, Mohamed Alkhateb. „Palmýra nebyla osvobozena, byla jen převedena z jedné tyranie do druhé,“ řekl Alkhateb, jenž byl Asadovým režimem mučen. Informoval o tom britský deník The Independent.

Syrské město Palmýra bylo od května 2015 pod kontrolou Islámského státu. Vládní síly město dobyly před týdnem zpět. Vzácné historické památky ve městě jsou těžce poškozeny. Syrské úřady odhadují, že obnova palmýrských památek potrvá až pět let.

V době, kdy válka v Sýrii začala, se Mohamed Alkhateb účastnil revolučního hnutí v jeho rodném městě. Na začátku revoluce se společně se svými přáteli přidali k tzv. Koordinaci Palmýra, jež se podle jeho slov snažila vést pokojné demonstrace volající po svobodě. Bezpečnostní síly však podle Alkhateba ve městě zabily desítky protestujících, i přesto však nebyly schopné situaci kontrolovat. Po měsících protestů poslal Asadův režim do oblasti asi 50 tanků a 3000 vojáků a Syrská armáda se snažila převzít kontrolu nad městem. Alkhateb a jeho přátelé se snažil z města uprchnout, ale po šesti dnech byli zadrženi.

Svědek hovoří o tom, že byli jednou z prvních skupin zajatých Asadovými vojáky. „Mlátili nás a bili,“ tvrdí rodák z Palmýry. Dále říká, že během vyšetřování byli podrobeni všem druhům násilí, i když byli obviněni pouze z účasti na pokojných protestech a demonstracích. Později byl Alkhateb poslán do Damašku, kde byl opět podroben drsnému výslechu. Po sedmi měsících ho režim propustil. Vrátil se zpátky do Palmýry, měl však strach, že by mohl být znovu zadržen. Rozhodl se tedy cestovat s pašeráky lidí do Turecka.

Když v květnu 2015 zahájil Islámský stát útok na Palmýru, věděl, že to pro syrské obyvatele bude znamenat další krutý teror. Islámský stát začal v oblasti uplatňovat svá pravidla a radikální politiku. „Pod ISIS je vše zakázáno. Každý, kdo porušuje jejich pravidla, bude potrestán či dokonce zabit,“ říká Alkhateb o fungování radikální organizace.

„Je těžké žít pod kontrolou ISIS a bylo to stále těžší poté, co město začal bombardovat Asad. Ačkoliv říkal, že bojuje proti ISIS, pod jeho útoky umíralo i mnoho nevinných civilistů. Mnoho obyvatel z města uprchlo,“ líčí Alkhateb dále své zkušenosti. Podle syrských zdrojů po znovuzískání Palmýry pod Asadův vliv zůstalo ve městě jen 100 civilistů.

Přestože se Asadovým vojákům podařilo získat kontrolu nad tímto historickým městem zpět, naděje na návrat Syřanů do města je velmi malá, protože se Asada i jiných vojenských složek bojí. Mají strach, že se na nich Asadův režim bude mstít, kvůli podezření ze spolupráce s ISIS, stejně jako tomu bylo jinde v Sýrii. Asad tvrdí, že zahájil kampaň na ochranu Syřanů a osvobození světového dědictví UNESCO od ISIS. Mohamed Alkhateb však tvrdí, že bomby syrského režimu zruinovaly město stejně, jako to udělal Islámský stát.

Podle Alkhateba jak Asadův režim, tak teroristé z ISIS páchají zločiny proti lidskosti, zabíjí nevinné lidi a ničí města. Oba vyhání stovky tisíc nevinných občanů z jejich domovů. Oba zadržují, mučí a zabíjí politické aktivisty, jako je právě Alkhateb. „Palmýra nebyla osvobozena. Byla jen převedena z jedné tyranie do druhé. Naše poselství na Západ a pro mezinárodní společenství je toto: Nebuďte slepí k Asadovým trestným činům. Stejně jak soudíte činy ISIS, tak stejně přistupujte k činům Asadova režimu. On je podstatou problému v Sýrii. Oba Asad i ISIS jsou nepřátelé syrského lidu,“ dodává Alkhateb na závěr.

Čtěte více: V Palmýře našli masový hrob plný obětí islamistů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články