Děsivé číslo: 470 tisíc lidí. Mrtvých v Sýrii je asi dvakrát víc
NOVÁ STUDIE
Během téměř pět let trvající občanské války v Sýrii bylo zabito 400 tisíc Syřanů a dalších 70 tisíc jich přišlo o život kvůli neadekvátní zdravotní péči, nedostatku léků, potravin a čisté vody, uvedl britský list The Guardian s odvoláním na novou studii nevládní organizace Syrian Centre for Policy Research (SCPR). Bilance je mnohem vyšší než dosud uváděných 250 tisíc mrtvých, o kterých mluvila OSN do té doby, než před 18 měsíci přestala čísla o počtech obětí shromažďovat.
Studie SCPR rovněž odhaduje, že celkem bylo od března 2011, kdy konflikt vypukl, zabito či zraněno 11,5 procenta syrské populace. Zraněných je prý 1,9 milionu. Průměrná délka života se přitom snížila ze 70 let v roce 2010 na 55,4 v roce 2015. Ekonomické ztráty se odhadují na v přepočtu 6,1 bilionu Kč.
„Používáme velmi precizní výzkumné metody a jsme si těmito čísly jisti,“ citoval The Guardian autora studie Rabieho Nassera. „Počet nepřímých úmrtí se bude v budoucnosti ještě zvyšovat, většina nevládních organizaci i OSN je přitom ignorují,“ dodal Nasser. OSN podle něj podhodnocuje počet obětí kvůli tomu, že nemá dostatečný přístup k informacím přímo v Sýrii. Pokud jde o statistické údaje, úmrtnost v Sýrii vzrostla ze 4,4 osoby na 1000 jedinců v roce 2010 na 10,9 osoby na 1000 jedinců v roce 2015.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva, který má na starosti bilance obětí v konfliktech, přestal čísla ze Sýrie zveřejňovat již v polovině roku 2014 s tím, že nemá přístup k datům a nedůvěřuje zdrojům informací, napsal The Guardian.
Syřané žijí ve strachu, pod nátlakem a fanatismem
Nevládní organizace SCPR ještě donedávna sídlila v Damašku a výzkum pro tuto studii i všechny předchozí prováděla přímo v Sýrii. Jak ve své zprávě uvádí, místní obyvatelé nyní žijí v atmosféře „nátlaku, strachu a fanatismu“, kde vydírání, krádeže a pašování přispívají k tomu, že ozbrojený konflikt i nadále pokračuje. Těžba ropy je podle SCPR dál „významným zdrojem příjmů“ pro Islámský stát i další ozbrojené skupiny.
Spotřebitelské ceny se loni zvýšily o 53 %. „Ceny v konfliktních zónách a obléhaných oblastech jsou mnohem vyšší než kdekoli jinde v zemi,“ popisuje studie. Zhoršily se rovněž pracovní podmínky a ženy v zemi celkově pracují méně, protože se bojí o svou bezpečnost. Asi 13,8 milionu Syřanů podle výzkumu přišlo kvůli válce o svůj zdroj obživy.