Jurečkovu zrušenou cestu do Číny bude řešit MZV s velvyslankyní
Problematické česko-čínské vztahy
Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa bude ve čtvrtek jednat s čínskou velvyslankyní o zrušené cestě ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) do Číny. Informovala o tom ve středu Česká televize.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce celou záležitost řešit s čínskou velvyslankyní, se kterou se sejde jeho náměstek Martin Tlapa ve čtvrtek. Zaorálka krok Číny znepokojil a spojuje ho s nedodržením dohod, které uzavřela Čína s Česko republikou. „Obchod není jednosměrná ulice. Je to součástí dohody. Očekávám, že Čína bude plnit svou úlohu,“ prohlásil Zaorálek ve středu v České televizi.
Zaorálek tím narážel na jednání Jurečky s čínským ministrem zemědělství a čínským ministrem pro oblast vodního hospodářství, kvůli jejichž zrušení se neuskuteční ani Jurečkova cesta do Číny. Odletět měl ve čtvrtek. „Cesta se neuskuteční, protože náš zastupitelský úřad v Pekingu dostal informaci, že oba dva tito ministři ta setkání se mnou ruší,“ řekl Jurečka v pořadu Interview ČT24. „Vysvětlení bylo, že je to z důvodů, které obě strany zcela jistě chápou,“ doplnil Jurečka.
Setkání s čínskými politiky se podle ministra připravovalo několik týdnů dopředu. Jurečka je přesvědčen, že zrušení schůzek je důsledkem událostí z posledních dnů, včetně setkání českého ministra kultury s dalajlamou. „Jak to bylo vysvětleno i našim kolegům na zastupitelském úřadě v Pekingu, tak si troufnu tvrdit, že jednoznačně ano,“ řekl televizi. Jurečka patří k zastáncům ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který se setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.
V pondělí ministerstvo zemědělství na dotaz ČTK k Jurečkově cestě uvedlo: „Účast ministra byla odložena, jelikož čínská strana nepotvrdila přijetí na úrovni ministrů v dostatečném časovém předstihu. Návštěva Číny se uskuteční v plánovaném termínu, delegaci povede náměstek ministra Aleš Kendík.“
Jurečka se v minulých dnech zastával ministra kultury Hermana (rovněž KDU-ČSL), který se 18. října setkal na půdě svého úřadu s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Hermana za to část českých ústavních činitelů kritizovala, protože schůzkou podle nich ohrozil česko-čínské vztahy. Prezident, předseda vlády a předsedové obou parlamentních komor kvůli tomu zveřejnili prohlášení, podle kterého setkání několika českých politiků s dalajlamou není výrazem změny oficiální politiky České republiky.