2 Rozhlas pod tlakem

Čtrnáctkrát mě přerušila, stěžuje si Kavan na moderátorku. Ta v pořadu končí

NOVÉ

Témata: ,

Český rozhlas se ocitl pod politickým tlakem. Tentokrát si na činnost veřejnoprávní stanice ostře stěžoval exministr zahraničí a někdejší předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan. Tomu se nelíbilo, že jej moderátorka pořadu Pro a proti často přerušovala a nadržovala prý jeho oponentovi. Moderátorka Lucie Vopálenská dokonce v tomto pořadu skončila, i když vedení Českého rozhlasu Plus hovoří o předem plánované personální změně.

Kavan v rozhlasovém pořadu diskutoval s ředitelem Židovského muzea v Praze Leo Pavlátem na téma, zda v Evropě posilují antisemitské tendence, nebo se jedná jen o kritiku politiky státu Izrael.

Kavan si posléze v Parlamentních listech ostře stěžoval na vedení rozhovoru s tím, že ho moderátorka nenechala domluvit, dávala více prostoru k vyjádření jeho oponentovi nebo mu pokládala zavádějící dotazy. Z pořadu Pro a proti se podle něj stalo klání Dva proti jednomu, protože ho moderátorka přerušila celkem čtrnáctkrát, Pavláta ani jednou.

„Pořad se mi hrubě nelíbil, neb moderátorka Lucie Vopálenská byla jednoznačně na straně mého oponenta. Už mám na to několik reakcí včetně doporučení poslat stížnost na Radu. To ještě zvážím,“ uvedl Kavan.

Oficiální stížnost do Rozhlasu na moderátorku skutečně přišla, ne však od Kavana, ale od publicisty Víta Strobacha. „Radě přišla stížnost na pořad Pro a proti z 11. dubna, kde byl hostem Jan Kavan a Leo Pavlát, konkrétně na neprofesionální přístup moderátorky Lucie Vopálenské,“ uvedl pro server ECHO24.cz předseda Rady Ivan Tesař. Strobach si podle něj v dokumentu stěžuje na nevyváženost pořadu a uvádění nepravdivých údajů,“ doplnil Tesař. Vzhledem k tomu, že Rada nyní čeká na stanovisko Českého rozhlasu a stížnost bude teprve projednávat, nemohl k celé záležitosti uvést víc podrobností.

Vopálenská nechtěla svůj konec v pořadu nijak komentovat. „Promiňte, ale nyní se k tomu nebudu nijak vyjadřovat,“ uvedla pro ECHO24.cz.

Pořad si můžete poslechnout ZDE.

Naopak šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Ondřej Nováček jednoznačně popřel, že by kritika Kavana na hlavu Vopálenské jakkoli souvisela s jejím odvoláním z pořadu. „Od května dochází k několika plánovaným změnám moderátorů hlavních publicistických pořadů Českého rozhlasu Radiožurnál a Českého rozhlasu Plus,“ uvedl pro server ECHO24.cz. V té souvislosti bude Lucie Vopálenská nadále moderovat Den v 60 minutách a připravovat pořad Zaostřeno. Na obou pořadech se podílí už nyní,“ vysvětlil.

Jediná změna tak podle Nováčka spočívá v tom, že místo tří pořadů (Den v 60 minutách, Zaostřeno, Pro a proti) bude nynějška připravovat, respektive moderovat pořady dva. „Tyto plánované změny nijak nesouvisí s kritikou Jana Kavana, proběhly by stejně,“ uvedl.

Nováček doplnil, že Český rozhlas momentálně zaslanou stížnost řeší. „Provádíme jeho detailní kvantitativní i kvalitativní analýzu, na základě níž připravíme odpověď pro Radu Českého rozhlasu. Dokud nebude oficiální stanovisko hotovo, nebudu se k tomuto pořadu vyjadřovat,“ doplnil.

Čtěte také: Aeronet označil protiruská hnízda: Český rozhlas i Univerzitu Karlovu

Z nového čísla Podzim populistů. Blíží se předčasné volby do rakouského parlamentu

Echo týdne: Drak, babička a televize ● Komentář: Co znamená vypuštění strnada ● Recenze: Zachovej nám...? ● Rozhovor: Tarantinovo rekviem za Hollywood

V nerovném zápase s kultem lidstva Za úsilím převychovat společnost se skrývá agrese
V Číně už se Velký bratr stal skutečností O Orwellovi v praxi s expertem na Čínu Erpingem Zhangem

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.