Aeronet označil protiruská hnízda: Český rozhlas i Univerzitu Karlovu

RUSKÁ PROPAGANDA útočí

Aeronet označil protiruská hnízda: Český rozhlas i Univerzitu KarlovuAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Ruská propaganda v Česku útočí na humanitní fakulty, zpravodajské stanice a neziskové organizace. Server Aeronet.cz, který je podle Bezpečnostní informační služby nástrojem pro šíření nebezpečné ruské propagandy, tentokrát zveřejnil informace o seznamu institucí v České republice, které jsou údajně využívány k informační válce proti Rusku. Nechybí mezi nimi Český rozhlas, Evropský dům či Univerzita Karlova.

Redakce AE news se chlubí tím, že získala seznam institucí, které v České republice využívají prostory a infrastrukturu k ideologickému rozvracení Ruské federace a k vedení informační války ve prospěch západních elit a globalistů.

Seznam je podle serveru překvapivý tím, že obsahuje i instituce, které by měly primárně zůstat apolitické. Jedná se především o fakulty Karlovy Univerzity a zpravodajské stanice. „Ze seznamu je velmi znepokojivé, že do informační války proti Rusku a na ruských zpravodajských serverech jsou zapojováni studenti českých vysokých škol, ale také pracovníci Českého rozhlasu.“

Instituce jsou podle webu nazývány jako diverzní objekty, které šíří trollingovou komunikaci, tedy záměrně urážlivou a provokativní. Tyto akce údajně nejvíce cílí proti ruským médiím.

Seznam uvedených institucí:

Rádio Svobodná Evropa, Praha
Evropský dům, Jungmannova ulice, Praha
Filozofická fakulta UK, Praha
Fakulta sociálních věd UK, Praha
Fakulta humanitních studií UK, Praha
Fakulta sociálních studií, MU, Brno
The Prague Security Studies Institute, Praha
Open Society Fund, Hradecká ulice, Praha
Český Rozhlas, Praha

Z devíti zmíněných institucí jsou čtyři humanitní fakulty v Česku. Web je obviňuje, že využívají studenty k šíření informační války proti Rusku: „Výchova studentů na humanitních fakultách v České republice by měla směřovat jinam, než je vedení informační války proti Rusku. Je naprosto evidentní, že cizí mocnosti zneužívají české studenty pro špinavou práci.“

Nařčení serveru Aeronet.cz odmítá Univerzita Karlova v Praze. „Na universitách již od středověku zněly myšlenky, které se občas někomu nelíbily. Jsem přesvědčen, že budou znít i nadále,“ uvedl pro deník ECHO24.cz rektor Tomáš Zima.

Článek na serveru Aeronews označil za „snůšku nepravd a lží“ také proděkan FHS UK Jan Sokol: „Na FHS studuje řada ruských studentů, ruská témata se tu pravidelně studují a svobodně diskutují, přičemž se samozřejmě vyjadřují i kritické názory na současné ruské vedení a jeho politiku. To je součást poslání akademických institucí a byly by špatné, kdyby to nedělaly,“ zdůraznil deníku ECHO24.cz.

Do proruského serveru se kvůli článku navezla i Filozofická fakulta UK. „Typickým znakem propagandy jsou neověřené informace a zamlčování zdrojů, čehož příkladem je právě způsob práce webu Aeronet.cz,“ řekla pro ECHO24.cz Ina Píšová z FF. Nevidí proto nic neobvyklého na tom, že odborné názory školy serveru vadí.

Nařčení serveru Aeronet.cz důrazně odmítl i Český rozhlas. „Český rozhlas je veřejnoprávní médium, které je nezávislé, objektivní a nestranné. Naše vysílání se řídí Zákonem o ČRo i Kodexem ČRo,“ zareagoval ředitel Komunikace a vnějších vztahů ČRo, Jiří Hošna.

Evropský dům jako zastupující instituce Evropské komise v ČR na dotaz ECHO24.cz, zda se cítí být nástrojem evropské propagandy, odpověděl, že nepovažuje za nutné se k záležitosti vyjádřit.

Čtěte více: Čtěte kremelské weby, doporučují čeští komunisté

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články