Neodvolám! Babišův exnáměstek trvá na tom, co ho stálo místo
SOBOTKŮV MUŽ PŘES PALUBU
Večer šel za ministerstvo do televize, ráno přišel o místo. Martin Pros, kterého vicepremiér Andrej Babiš (ANO) odvolal z postu náměstka, dál trvá na tom, že je konstrukce mezibankovní sazby PRIBOR problematická. V rozhovoru pro deník ECHO24.cz zmiňuje i to, že ho řada sociálních demokratů po vyhazovu podpořila. Proč se za něj ale nepostavil premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, ale nekomentoval.
Kdy jste se o svém odvolání dozvěděl?
O svém odvolání jsem se dozvěděl ve středu ráno v 7:00. Byl jsem překvapen. Předem jsem nic netušil. Nicméně odvolání respektuji.
Když jste tedy šel ještě v úterý večer jako host do České televize, ještě jste netušil, že ráno budete odvolán?
V žádném případě jsem nic netušil, když jsem v úterý vystupoval v ČT 24. Mimochodem doufám, že se podaří dotáhnout do konce zákon o spotřebitelských úvěrech, který bude účinným nástrojem pro boj s lichvou.
Jaké důvody Vám k tomuto kroku vicepremiér Babiš oficiálně sdělil? (Podle ministra financí Pros poškodil pověst českého bankovního trhu, pozn. red.) Byly podle Vás i nějaké jiné, neoficiální?
Nerad bych to mediálně komunikoval.
Čtěte také: Babiš odstranil Sobotkova muže, premiér žádá náhradu
Trváte i nadále na svých pochybnosti o konstrukci sazby PRIBOR?
Ano. Ostatně sazba PRIBOR mírně poklesla.
Na ministerstvu jste byl zástupce ČSSD, sám jste členem sociální demokracie, máte už ve straně na svoje odvolání nějaké ohlasy?
Spousta členů ČSSD mi vyjádřila podporu. Nicméně je pravda, že odvolání je záležitostí každého ministra, k čemuž může přistoupit. Sám to respektuji.
Jak vnímáte vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky, který se Vás nijak nezastal a uvedl jen, že jde o kompetenci každého ministra.
Jak jsem už zmínil, odvolání náměstka je věcí každého ministra, který o něm může svobodně rozhodnout.
Dostal jste od ministerstva financí alternativní možnosti pro své uplatnění a máte zájem na úřadě – byť v jiné pozici – dál zůstat?
Čekám na nabídku od ministerstva financí. Nicméně když jsem se před rokem vracel ze zahraničí, kde jsem dlouhá léta působil, chtěl jsem přispět k nastavení transparentního prostředí v České republice. Tento názor stále zastávám a pevně věřím, že ho budu mít v blízké budoucnosti možnost realizovat.
Čtěte také: Šéfredaktor LN dělá za Babiše špinavou práci. ‚Odvolává‘ náměstka
Co považujete za největší úspěchy svého zhruba ročního působení na ministerstvu?
Podařilo se mi zefektivnit působení České republiky v mezinárodních organizacích, včetně diskuse o smysluplnosti našeho působení ve dvou bankách v Moskvě. Z jedné jsem loni inicioval výplatu přes 70 milionů korun do státního rozpočtu, další dividenda bude letos.
Považuji za podstatné, že jsem nastartoval přípravu nového zákona o spotřebitelských úvěrech, který by měl zabránit lichvě. V podstatě navrhujeme, aby se zvýšily požadavky na poskytovatele a zprostředkovatele (pouze právnické osoby, minimální kapitál 10 milionů korun), dále se převedl dohled na Českou národní banku, i když s tím moc nesouhlasí, a rovněž maximální sankční úroky za každý den prodlení. To je radikální změna.
Dále jsem se pokusil prosadit regulaci v odvětví životního pojištění, kdy by se měla část provizí vyplácet zpět klientům (spotřebitelům). Dojde tím k omezení nekalých aktivit na trhu – neustálému přepojišťování smluv, aby byly vypláceny provize z majetku klientů.
A jaké nejvýraznější úkoly budou podle vás stát před vaším nástupcem?
Rozhodně je nutné pokračovat v implementaci zákona o spotřebitelských úvěrech. Oblast nebankovních poskytovatelů půjček je poslední neregulovanou oblastí a dochází v ní k nekalým praktikám a někdy i lichvě.