Zeman vzkázal uprchlíkům: Nikdo vás nezval, běžte pryč

Prezident: Bakala je lidská hyena

Zeman vzkázal uprchlíkům: Nikdo vás nezval, běžte pryčAKTUALIZOVÁNO
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman v neděli vzkázal uprchlíkům na českém území, že je do České republiky nikdo nezval. Uprchlíci podle něj musí respektovat pravidla této země. „Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč,“ vyzval je v rozhovoru z Lán pro server Blesk.cz. „Těmto lidem nejlépe pomůžeme na jejich území,“ dodal.

Miloš Zeman se vyjádřil k incidentu v uprchlickém táboře v Bělé pod Bezdězem. V pátek zde došlo ke vzpouře uprchlíků, kteří demolovali zařízení a vyhrožovali, že si něco udělají. Požadovali také, aby byli propuštěni a aby jim byly vráceny osobní věci, které jim policie zabavila. To ale ministr Chovanec odmítl s tím, že by tím byl porušen právní řád.

Podle Zemana policie nastalou situaci zvládá. „Já jsem měl před několika dny poradu s panem ministrem vnitra a panem policejním prezidentem. Ocenil jsem nasazení policie a podpořil jsem záměr toto nasazení ještě zesílit,“ uvedl. Následně Zeman o uprchlících vyslovil tři věty: „První věta zní: Nikdo vás sem nezval. Druhá věta: Když už tady jste, tak musíte respektovat naše pravidla, stejně jako my respektujeme pravidla, když přijedeme do vaší země. Třetí věta: Když se vám to nelíbí, běžte pryč.“

Čtěte také: Uprchlíci v Bělé se bouřili. Rozbíjeli zařízení tábora

Tři věty prezident blíže okomentoval: „Možná že tyto tři věty bude někdo považovat za apel na nejnižší lidské pudy,“ uvedl, ale podle něj se dají přirovnat k odmítavému postoji britského premiéra Davida Camerona, stavbě maďarské zdi či amerického dva tisíce kilometrů dlouhého plotu mezi USA a Mexikem.

„Těmto lidem nejlépe pomůžeme na jejich území,“ zopakoval Zeman. „Někdo říká, že odcházejí ti nejhorší – to říká např. konžský prezident – jiní, že odcházejí ti nejlepší,“ prohlásil Zeman a upozornil, že jestli zemi opouští její elita, země nemá perspektivu budoucího rozvoje. „Měli bychom usilovat o potlačení teroristických režimů, zejména Islámského státu a tím odpadne základní příčina odchodu,“ dodal další možné řešení.

Miloš Zeman se vyjádřil k uprchlické krizi také ve spojitosti s miliardářem Zdeněk Bakala. Blesk.cz zjistil, že s ním spojená firma RPG Byty jedná s ministerstvem vnitra o tom, aby běžence ubytovala v bytech po hornících v Havířově. Zeman v návaznosti na tuto informaci označil Bakalu za lidskou hyenu. „Já dlouhodobě pokládám pana Bakalu za lidskou hyenu, tento způsob těžení z uprchlíků to jen dokazuje. Město Havířov by mělo zasáhnou,“ řekl prezident. Zeman také doplnil, že kdyby měl Bakala poslední zbytky studu, tak by neobchodoval s byty, o kterých veřejně slíbil, že prodá nájemníkům za 40 tisíc korun.

Zeman také zopakoval svůj názor na to, že jednou nastane čas, kdy budeme muset povolat armádu ke střežení státních hranic. Zeman nyní prozradil, že se sešel i s náčelníkem generálního štábu Bečvářem, který jej informoval, že je připraven vyslat na hranice 1500 vojáků.

Čtěte také: Zeman se s uprchlíky podbízí nejhorším pudům, tvrdí Sobotka