Uprchlíci v Bělé se bouřili. Rozbíjeli zařízení tábora

Uprchlíci v Česku

Uprchlíci v Bělé se bouřili. Rozbíjeli zařízení táboraAKTUALIZOVÁNO 2
Domov

Echo24

Uprchlíci z Bělé pod Bezdězem se po návštěvě ministra vnitra Milana Chovance bouřili. Podle zpráv České televize demolovali zařízení a vyhrožovali, že si něco udělají. Požadují se propuštění a vrácení osobních věcí, které jim policie zabavila. To ale ministr odmítl s tím, že by tím byl porušen právní řád.

Cizinci by chtěli tábor v Bělé pod Bezdězem opustit co nejdříve, aby mohli pokračovat dále do Německa. Usilují také o vrácení svých mobilních telefonů a peněz. Délka vyřizování jejich záležitosti se jim zdá příliš dlouhá, a proto došlo k v pátek k dalším nepokojům, které popsala Česká televize.

Podle ČT běženci demolovali vybavení tábora, rozbíjeli okna a také vyhrožovali sebepoškozováním. V prostoru pro vycházky skandovali různá hesla, někteří z nich dokonce překonali plot. Nikomu se ale nakonec nepodařilo utéct ven z areálu, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Podle České televize se situace krátce po patnácté hodině zklidnila.

K nepokojům v zařízené v Bělé pod Bezdězem došlo po návštěvě ministra Chovance. Běženci mu přednesli své požadavky, které ale šéf rezortu vnitra zamítl. „Znovu říkám, že z těch požadavků není možné nic akceptovat bez toho, aniž bychom porušili právní řád,“ řekl pro ČT ministr Chovanec. 

Čtěte také: Asi 50 běženců chtělo utéct z tábora v Bělé. Neuspěli

Běženci se vzbouřili už ve čtvrtek a více než 50 z nich se pokusilo utéct. V prostoru pro vycházky vytrhli dvě branky, ale nepodařilo se jim poškodit oplocení areálu a nikdo neuprchl. Různé formy protestů jsou v tomto podle policie časté, běženci například drží hladovky nebo se snaží sebepoškozovat, protože v táboře nechtějí být a nechtějí být eskortováni zpět do země, ze které uprchli. 

Ochrana tábora posílí. Sjedou se policisté z jiných krajů

Po páteční schůzce s uprchlíky zároveň Chovanec slíbil, že posílí policejní ochranu v zařízení. Ministr diskutoval s cizinci společně s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Kvůli zvýšené ochraně areálu vedení policie pošle do Bělé jednotky z několika jiných krajů.

Situace v Bělé je podle ministra uspokojivá. Kapacita zařízení je téměř naplněná, v pátek by mělo areál opustit asi 30 běženců, někteří budou převezeni do druhého zařízení stejného typu u Brna. Další by měli odcházet do zemí, kde byli registrováni, většinou do Rakouska.

Měla by podle Chovance vznikat také nová zařízení pro uprchlíky, do konce roku by pro ně mělo být v ČR vytvořeno 1200 míst. Nyní jich je v zařízeních v Bělé a v Zastávce u Brna asi 500.

Chovanec nevyloučil zvýšení ochrany hranic

„Připravujeme se i na možné nasazení druhého stupně ochrany hranic, téměř 100 migrantů za jeden den už je poměrně vysoké číslo. Může se stát, že vláda 20. srpna dostane od ministerstva vnitra návrh, aby se zpřísnily kontroly na hranicích České republiky, což bude vázat kapacity policie. A my vedle toho potřebujeme finanční prostředky,“ prohlásil Chovanec.

V Česku nyní kvůli migrantům platí první stupeň ochrany hranic, u kterého policie od června zvýšila počty kontrol zaměřených na uprchlíky. Kontroly se týkají silnic i vlakových spojů. Případný třetí stupeň by znamenal, že se do ochrany hranic zapojí i armáda. Tak dramatický scénář však politici ještě nedávno nepředpokládali.

Zařízení pro uprchlíky je Česku jedno. V Bělé

Areál v Bělé slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění ze země. Zařízení tohoto typu bylo v ČR pouze jedno. Protože nestačily kapacity, asi před dvěma týdny se provizorně otevřelo ještě zařízení v Zastávce u Brna. Všechna ostatní zařízení v ČR jsou určena pro žadatele pro azyl, kde je jiný režim. Tyto žadatele o azyl nestřeží policisté a mohou ze zařízení volně odcházet.

V Bělé je nyní asi 380 uprchlíků, dalších zhruba 120 je v Zastávce. Většinou jde o Afghánce, Syřany a Iráčany. Ještě dnes by do Bělé mělo dorazit i 76 cizinců, které policie zadržela na Tachovsku v nákladním prostoru auta. Podle dostupných informací jsou to občané Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie.

Čtěte také: U Stříbra byl zadržen kamion plný uprchlíků