U Stříbra byl zadržen kamion plný uprchlíků

Běženci v Česku

U Stříbra byl zadržen kamion plný uprchlíkůAKTUALIZUJEME 1
Domov

mz Echo24

Na dálnici D5 na západě Čech nedaleko Ostrova u Stříbra policie v pátek zadržela kamion s maďarskou poznávací značkou se 76 běženci, z toho 23 dětmi. Policie zatím zjišťuje jejich totožnost a státní příslušnost, zřejmě jsou to občané Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie, řekla ČTK policejní mluvčí Martina Kohoutová. 

„Mohu potvrdit, že jsme zastavili kamion, ve kterém bylo v nákladním prostoru zjištěno několik desítek osob. V současné době zjišťujeme veškeré okolnosti, totožnost osob, jejich státní příslušnost a podobně,“ řekla mluvčí. Doplnila pouze, že kamion řídil cizinec. 

„V současné době je kamion odstavený mimo dálnici v objektu Policie ČR, řidič a jeho spolujezdec byli zadrženi pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice,“ uvedla. Jakmile je policie obviní, bude zvažovat návrh na jejich vzetí do vazby. Cizinci převážení v autě jsou bez dokladů a policie zajišťuje tlumočníky, aby je mohla po zahájení správního řízení vyslechnout. 

Situace s uprchlíky se včera vyostřila i v Bělé pod Bezdězem, odkud se včera pokusilo asi 50 až 60 běženců. Mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlová doplnila, že uprchlíci chtějí, aby byli vyslechnuti. Proto je na dnešek naplánovaná společná diskuze. Na místo míří ministr vnitra Milan Chovanec.

Česká republika má v průběhu letošního roku přijmout první stovky uprchlíků. V září by jich mělo dorazit asi 400. Úřady už plánují integrační programy a speciální školení v místech, kde budou uprchlíci usídleni.

Celkově Česko do konce roku 2017 přijme 1500 uprchlíků. Ministerstvo vnitra ale očekává, že ještě letos do země dorazí na tři a půl tisíce nelegálních běženců. V dalším roce pak ministerstvo odhaduje příjezd dalších sedmi tisíc z nich.

Čtěte více: Do Eurotunnelu se dralo 1500 uprchlíků, jeden zemřel