Do Eurotunnelu se dralo 1500 uprchlíků, jeden zemřel

Touha po Británii

Do Eurotunnelu se dralo 1500 uprchlíků, jeden zemřelNOVÉ
Francouzští policisté nedaleko terminálu v Calais vybízejí jednoho z imigrantů, aby slezl z nákladního vozu Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Sdílet:

Francouzské úřady zaznamenaly v noci na dnešek v přístavním městě Calais nejméně 1500 pokusů dostat se do tunelu, který pod Lamanšským průlivem spojuje Francii s Británií. Některým migrantům se to podle Londýna podařilo. Jeden ze súdánských zájemců o azyl v Británii se zabil, když se snažil naskočit na kamion. Stal se tak devátou takovou obětí od začátku června. Podle společnosti Eurotunnel se od ledna pokusilo takto se dostat do Anglie téměř 40 tisíc osob. 

Starostka Calais Natacha Bouchartová řekla, že u podmořského tunelu na francouzské straně se v noci sešly stovky přistěhovalců, kteří se mnohdy několikrát pokoušeli dostat do Británie. Některé z nich policie zatkla. V noci na úterý se odehrálo asi 2000 pokusů proniknout do tunelu, což bylo nejvíce za posledních šest týdnů. 

„Je to velmi znepokojivé. Úzce spolupracujeme (s Francií),“ řekl dnes podle webu L‘Express britský premiér David Cameron, který je teď na návštěvě Singapuru. Dodal, že ministryně vnitra Theresa Mayová k tomu svolala na dnešek mimořádnou schůzku příslušných ministrů a bezpečnostních expertů. 

Mayová v úterý v Londýně se svým francouzským protějškem Bernardem Cazeneuvem dojednala, že Londýn poskytne na zlepšení bezpečnostních opatření u terminálu tunelu ve Francii další miliony liber. 

Pokusy o ilegální přechod do Británie na vlakových soupravách, které podmořským tunelem převážejí kamiony, jsou v posledním období každodenní. Přispělo k tomu i to, že stávky od června často blokovaly přístav, odkud vyplouvají lodě z Calais do Anglie. Podle nejnovějších oficiálních údajů v oblasti Calais nyní táboří asi 3000 lidí převážně z Eritreje, Etiopie, Súdánu a Afghánistánu. 

Čtěte také: Migranti chtěli dovnitř. Tunel pod La Manche ochromen

Britská ministryně vnitra dnes uvedla, že v posledních dnech se „určitému počtu“ imigrantů podařilo dostat do Británie, kde budou nyní žádat o azyl. Podle deníku The Times jen dnes ráno britské úřady zadržely 148 imigrantů, což je rekordní počet za jediný den. Podle listu se navíc některým dalším přistěhovalcům podařilo obejít kontroly a dostat se nelegálně do země. 

Cazeneuve dnes po návratu z Londýna řekl, že policie v oblasti terminálu v Calais byla už dříve posílena o 350 mužů a nyní bylo rozhodnuto vyslat dalších 120 policistů. Vedení provozovatelské společnosti Eurotunnel vyzval, aby také posílilo své bezpečnostní síly a přispělo ke zklidnění situace. 

Společnost Eurotunnel reagovala prohlášením, že od začátku roku její ochranka zastavila více než 37 tisíc imigrantů. Situace je prý už nad rámec možností firmy. „Eurotunnel již několik měsíců upozorňuje příslušné úřady, že počet přistěhovalců v Calais výrazně vzrostl a že to může mít dramatické následky,“ uvedla podle agentury AFP firma. V noci na dnešek prý nasadila na ochranu tunelu 200 lidí. 

Mluvčí společnosti zdůraznil, že problémy s nelegálními běženci velmi narušují přepravu nákladních aut tunelem pod Lamanšským průlivem. Při odbavování souprav na francouzské straně jsou dnes zdržení asi půlhodinová, na britské straně v průměru hodinová. 

Skupina Eurotunnel také požádala vlády obou zemí o odškodnění 9,7 milionu eur (263 milionů Kč) za finanční ztráty a náklady, které jí v důsledku nelegálního přistěhovalectví v oblasti vznikly od 1. ledna 2015. Vyzvala Londýn a Paříž, aby na příliv přistěhovalců „reagovaly odpovídajícím způsobem“. 

Čtěte také: Masový vpád. Do Eurotunnelu se chtělo dostat 2000 uprchlíků

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články