Palermo na Praze 4? ANO kritizuje ANO za spojení s kmotry
ANO PROTI ANO
Hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše je v rozkladu a opakuje chyby zavedených stran. Minimálně na Praze 4, kde se zastupitelé zvolení za ANO rozdělili do dvou táborů a navzájem se kritizují. Jedni prý po volbách špatně vyjednávali, druzí se stali zase součástí koalice, která má mít údajně kmotrovské vazby. Občanům čtvrtého pražského obvodu tak jistě bude líp.
ANO na Praze 4 nezvládlo odpovědnost, kterou tu lidé Babišovu hnutí svěřili. Loni v říjnu vyhrálo místní komunální volby se ziskem 21,7 procenta hlasů a 12 mandáty v zastupitelstvu. Druhá tu skončila Trojkoalice lidovců, zelených a Starostů s 11 mandáty a třetí byla TOP 09 s deseti křesly. Do 45členného zastupitelstva se dostala ještě pěti občanských demokratů a sociálních demokratů a dva zástupci hnutí Pro Prahu.
Volební vítězství nicméně ANO nezvládlo přetavit do politické praxe a starostou se stal Petr Štěpánek z Trojkoalice, který získal podporu TOP 09 a sociálních demokratů. Neúspěch byl pro hnutí, které slibovalo novou a lepší politickou kulturu, na Praze 4 začátkem konce. V lednu se zastupitelé zvolení za ANO rozdělili do dvou táborů v poměru 7:5 a každý si ustavil vlastní klub.
„Podpořili vznik koalice, která se opírá o kmotrovské principy bývalého vedení Prahy 4.“
„Vyjednávání bylo neúspěšné, proto jsem vyzval vyjednávače k vyvození politické zodpovědnosti, což se nestalo. Následně byl klub zrušen a založili si nový. A nás sedm, abychom nezůstali bezprizorní, tak jsme si jej založili také,“ řekl tehdy Viktor Janouškovec, který se podstavil do čela odbojné skupiny.
Situace vygradovala poté, co starosta Štěpánek uzavřel novou koaliční smlouvu. Na spolupráci se totiž domluvil s představiteli ODS, hnutí Pro Prahu a také se sedmičkou zastupitelů zvolených za ANO. „Hnutí ANO nemá a nechce mít s touto koalicí nic společného,“ volal pobouřeně Pavel Čihák. „Jedním z jejich členů je i bývalý starosta Pavel Caldr (dříve ODS, nyní HPP), který je stále pod silným vlivem Ondřeje Palounka, jednoho z nejznámějších kmotrů na Praze 4. Morálně a politicky je toto spojení pro hnutí ANO absolutně nepřípustné,“ dodal.
Jermanová: Žádný problém nevidím. Jiným se to stává taky
ANO proto nyní na Praze 4 svolává oblastní sněm, který my měl dva odbojné zastupitele vyloučit z hnutí. „Podpořili vznik koalice, která se opírá o kmotrovské principy bývalého vedení Prahy 4,“ zmínil Čihák. Dalších pět lidí bylo na kandidátce bez toho, aby byli členy hnutí, tak se jich svolaný vylučovací sněm netýká.
Deník ECHO24.cz zjišťoval, jak se k situaci staví vedení ANO. „Žádný problém tam nevnímám, protože se to stává na mnoha radnicích, nejenom nám, ale i jiným,“ uvedla místopředsedkyně sněmovny a hnutí Jaroslava Jermanová, který má na starosti komunikaci s regiony. Pro další podrobnosti ale odkázala na pražskou šéfku Radmilu Kleslovou, která ale nebrala telefon a neodpověděla ani SMS. Krajský manažer ANO Pavel Plesník si dotazy vyžádal písemně, slíbil na ně odpovědět, ale do středeční 18. hodiny to neudělal.
Hlubší spory zasáhly pražskou organizaci hnutí v lednu a souvisely s krajským sněmem ANO. Ten ovládla Kleslová.
Problémy má ANO i v dalších částech Prahy
Pro ANO nejde o první problémy v hlavním městě. Potíže pod vedení Kleslové zaznamenala pražská organizace ANO už koncem loňského roku. Místní buňka hnutí na Praze 11 tehdy kritizovala kolegy z Prahy 10, že na radnici vládnou s podporou ODS, která přitom měla nejhorší pověst z pražských organizací občanských demokratů. Mělo to ale háček. Za dohodou na Praze 10 stála právě místní starostka Radmila Kleslová.
Článek tehdy z facebookového profilu zmizel po pár hodinách a nikdo z vedení Prahy 11 se k němu nechtěl vyjadřovat. Kleslová si totiž v Praze umí zjednat pořádek.
Hlubší spory zasáhly pražskou organizaci hnutí v lednu a souvisely s krajským sněmem ANO. Ten ovládla Kleslová, která obhájila post šéfky a navíc byla nominována do celostátního vedení hnutí. Pár dní poté se ale z ANO začaly šířit informace, že se Kleslová nemůže vystát s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. To Kleslová odmítla a hned měla jasno, co za pomluvami stojí: „Dost možná to souvisí se sněmem a s nenaplněnými ambicemi některých lidí. Dvanáct městských částí je jednotných, jen tři jsou odbojné.“
Konkrétně se jednalo o městské části 12, 11 a 6. Kleslová měla tipy i na konkrétní jména spolustraníků, kteří ji mohou chtít poškodit. Zveřejnit je ale nechtěla. Prý jde o vnitřní věc.
„Zejména Praha 6 je, řekněme, problematická. Adriana tam bude vstupovat, už má podanou přihlášku. Já právě doufám, že se tam díky tomu situace zlepší,“ naznačila pouze. Praha 6 totiž stála za ministrem obrany Martinem Stropnickým, který se jako jeden z mála nebál pražskou šéfku kritizovat. Svůj souboj s ní ale později na sněmu hnutí prohrál, když se oproti svým původním prohlášením rozhodl raději ani nekandidovat na místopředsedu ANO. Kleslová se proti němu před sněmem několikrát vymezila.