Podnikatelé Tykač a Holeček se nabídli, že odkoupí OKD
JEDNÁNÍ O OKD
Finančník Pavel Tykač nabídl, že odkoupí černouhelnou společnost OKD. Informaci po jednání o situaci ve firmě potvrdil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) a dodal, že se stát stal věřitelem OKD. Horničtí odboráři doplnili, že Tykač je součástí skupiny, kterou kromě něj tvoří oni a podnikatel René Holeček. Skupina má vedle koupě OKD zájem o pohledávky současných majitelů firmy.
„Našim společným zájmem je podílet se na přípravě restrukturalizačního plánu s cílem zajistit co možná nejplynulejší fungování OKD, zajištění maximální možné zaměstnanosti a vytvoření podmínek pro další existenci OKD v řádu roků,“ uvedl předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel.
Tykač, který ovládá skupinu Czech Coal Group, která těží hnědé uhlí v severních Čechách, uvedl, že nejde zdaleka jen o peníze, ale o zachování celého oboru. „Kdybych nebyl přesvědčen o tom, že minimálně část OKD může existovat, tak bych nabídku odborů účastnit se na tomto projektu s díky odmítl,“ uvedl.
Zájem o odkoupení OKD projevil i slovenský miliardář Pavol Krúpa, který je dlouhodobě kritikem situace v OKD. Nabídku na koupi OKD předložil prostřednictvím své skupiny Arca Capital 13. dubna. Krúpova společnost tehdy uvedla, že drží 3,44 procenta akcií v New World Resources (NWR), mateřské firmě OKD, a navíc disponuje dalším objemem akcií v rámci spřízněných firem. Krúpa sice neřekl, kolik je jeho firma ochotna za OKD zaplatit, řekl ale, že je schopna OKD provozovat pět až sedm let, aniž bude „dojit“ stát.
Část OKD by chtěli odkoupit i dva obchodníci s uhlím – Petr Paukner a Petr Otava. Provozování OKD podmínili tím, že firma projde insolvencí a zbaví se tak nevýhodných závazků. „Domníváme se, že provozně může OKD fungovat ještě minimálně pět let, pokud nebude mít takzvané dluhy minulosti,“ řekl Paukner. Podle Lidových novin podnikatelé nabídli OKD provozní půjčku až dvě miliardy korun, peníze ale chtěli poskytnout prostřednictvím státní firmy, například Diama, což se nelíbí ministru financí Andreji Babišovi (ANO).
Věřitelem OKD se stal stát
Ministr Mládek dále uvedl, že se stát stal věřitelem OKD, firma totiž nezaplatila část sociálního pojištění. Pohledávka podle něj činí zhruba 70 milionů korun. Stát by se tak mohl stát členem věřitelského výboru, který by se v případě reorganizace OKD podílel na řízení firmy.
„Ze sociální správy přišla informace, že OKD zaplatilo sociální pojištění za platy zaměstnanců jenom zčásti, jenom tu menší část, kterou takzvaně platí zaměstnanec sám, a nikoliv tu část, kterou platí zaměstnavatel,“ uvedl Mládek. Dodal, že stát tyto pohledávky u insolvenčního správce samozřejmě přihlásí.
Odborový předák Josef Středula řekl, že to, zda horníci dostanou květnovou výplatu, je věcí insolvenčního správce. Pokud by se tak nestalo, nevyloučil „velmi nebezpečné a možná i částečně nekontrolovatelné protesty“. Podle Středuly také nemá dluh OKD na sociálním pojištění žádný vliv na zaměstnance firmy. „Je to vztah České správy sociálního zabezpečení vůči té firmě, žádné nároky týkající se zaměstnance v tom nejsou narušeny,“ podotkl.
OKD na sebe na začátku května podala insolvenční návrh. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě následně vyhlásil úpadek firmy. Do insolvenčního řízení se už se svými pohledávkami přihlásilo 50 věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.