TÝDENÍK ECHO: Tyranie ve jménu dobra. Arogance Norů ničí životy dětí

Co najdete uvnitř

TÝDENÍK ECHO: Tyranie ve jménu dobra. Arogance Norů ničí životy dětíTÝDENÍK ECHO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Proč Čechy tak fascinuje norský příběh tyranie dobra, kauza bratrů Michalákových. Nové číslo Týdeníku Echo přináší rekonstrukci případu české matky, které byly úřady v Norsku odebrány její dvě malé děti, a ona se o ně už přes tři roky marně soudí.

Jde o „smůlu“ přistěhovalců, kteří se neuměli přizpůsobit tamním zákonům? Nebo je to především norský problém?  Bratři Michalákovi, kteří nepozbyli českého občanství, a spousta dalších dětí „zabavených“ cizincům vyrůstají v norských pěstounských rodinách, odstaveni od své kultury a jazyka, který pomalu zapomínají. 

V takových případech jde zcela jistě o porušení Mezinárodní úmluvy o právech dítěte, jíž je Norsko signatářem a v níž se píše, že v případě náhradní péče „je nutno brát ohled na žádoucí kontinuitu ve výchově dítěte a na jeho etnický, náboženský, kulturní a jazykový původ“.

Zdánlivě „pouze“ soukromá tragédie jedné rodiny má širší přesah. V českém tisku už se psalo o tom, že jde o střet civilizací, té naší nedokonalé s mnohem dokonalejší. A že Východoevropané, kteří chtějí žít v Norsku nebo třeba v Británii, jež také ve velkém odebírá děti z rodin, se mají podřídit tamním pravidlům, nebo zůstat doma. Více v článku Vladimíra Ševely.

Stejnému tématu je věnován i komentář Ondřeje Štindla s názvem Sociálka, veřejnost a jejich volby.

Proč toho české děti umějí čím dál míň

Proč klesá úroveň českého školství a proč toho české děti umějí čím dál méně? To je další téma nového Týdeníku ECHO.

Znalosti a schopnosti českých dětí stagnují, nebo se přímo zhoršují. Vzdělání na základních a středních školách je místem, kde se transformace opravdu nepovedla. Důvodů úpadku vzdělanosti existuje hodně. Tím hlavním je snížení nároků, píše Lenka Zlámalová.

Jako další důvody zmiňuje například odpor Čechů k měření, srovnávání znalostí a zvlášť zveřejňování, jak na tom jednotlivé školy skutečně jsou. Bojíme se říct, že někdo je lepší než druhý, dalším podstatným důvodem je módní progresivistický trend „měkkých znalostí“. Sociálních, ekologických a sexuálních výchov. Finančních, informačních a komunikačních gramotností.

Nad úrovní českého školství diskutuje v Salonu se svými hosty Petr Holub. Pozvání do diskuze tentokrát přijala organizátorka výzkumů PISA Jana Straková, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar, Bohumil Kartous jako zástupce občanského sdružení na podporu vzdělanosti EDUin a Jiří Růžička, ředitel věhlasného pražského Gymnázia Jana Keplera.

Rozhovor se Dzurindou před slovenským referendem

Daniel Kaiser tentokrát pořídil rozhovor se slovenským politikem Mikulášem Dzurindou. Povídal si s ním o nadcházejícím slovenském referendu o ochraně rodiny, které mimo jiné řeší definici manželství jako svazku mezi mužem a ženou nebo adopci dětí homosexuálními páry. Politik a otec reforem, které ze Slovenska před zhruba patnácti lety udělaly tzv. tatranského tygra, vysvětluje, proč jsou elity proti lidovému hlasování, o co se v něm hraje a jak se zachová on. „Jako věřícímu se mi nezdá fér, aby většina válcovala menšinu v otázkách, které se dotýkají samotné podstaty lidské existence,“ říká.

Neméně zajímavý je i rozhovor Davida Macháčka s mužem, jenž z Jablonce dodává šperky nejvýznamnějším světovým návrhářům. „Dopředu nás posune odvaha a otevřené oči,“ říká Petr Svoboda, který svou jabloneckou bižuterií zásobuje značky jako Prada,Versace, Chanel, Dior nebo Louis Vuitton.

Martin Weiss se v nejnovějším vydání zamýšlí nad současnou vlnou islamofobie. Ve své eseji Zavírání očí a našlapování kolem islámu si například pokládá otázku, zda je tato nově vypuknutá vlna islamofobie víc k smíchu, nebo k pláči.

Zraky celé Evropy se v posledních týdnech obrací na Řecko, kde se vlády ujala levicová strana Syriza s lídrem Alexisem Tsiprasem. Právě jeho hru o řecké dluhy v eurozóně analyzuje Petr Holub v článku Perpetuum mobile z Atén zaskočilo Evropu.

Týdeník Echo v papírové podobě si můžete koupit na těchto prodejních místech.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy