Tajnůstkář Dienstbier. Důležitý dokument neukázal ani v koalici

BOJ O SLUŽEBNÍ ZÁKON

Tajnůstkář Dienstbier. Důležitý dokument neukázal ani v koaliciNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) tají před kolegy z koalice důležité informace. Ukázal to aspoň dokument z Evropské komise s připomínkami ke služebnímu zákonu. Na jeho existenci upozornil lídr opozice Miroslav Kalousek (TOP 09). Dienstbier sice tvrdil, že text oficiálně dostal až v čase Kalouskova vystoupení. Pak ale přiznal, že jeho neformální verzi měl už předtím. Neřekl o tom přitom ani lidem, se kterými má přípravu klíčové normy na starosti.

Vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a lidovců veřejnosti stále tvrdí, jak je přijetí služebního zákona důležité pro Českou republiku. Mimo jiné proto, že norma s ambicí odpolitizovat státní správu je jednou z podmínek pro čerpání bezmála 600 miliard korun z evropských fondů v příštích sedmi letech. Evropská komise prý na Česko tlačí, aby byl dlouhé roky odkládaný zákon účinný od ledna příštího roku. I proto teď sedí poslanci v polovině července na mimořádné schůzi sněmovny.

Zákon přitom nevzniká v jednoduché atmosféře. Pravicová opozice zpochybňuje samotný základ návrhu, vznik generálního ředitelství státní služby. Výhrady k aktuálnímu návrhu mají i komunisté a Úsvit. Sociální demokraté, ANO a lidovci začali normu pilovat ještě předtím, než společně zasedli ve vládě. Lidé podílející se na přípravě zákona by nyní měli teoreticky tvořit semknutý tým. Přesto dal ministr Dienstbier kolegům prostor k údivu. A ukázal, že se jim rozhodně nesvěřuje se vším.

„Docela by mě zajímalo, zda předkladatelé tohoto návrhu s těmi poznámkami byli, či nebyli seznámeni.“

Čtěte také: Co vadí na služebním zákoně. TOP 09 a ODS mají scénář obstrukcí

Problém v komunikaci uvnitř koalice ukázal třístránkový dokument z Bruselu: Poznámky Evropské komise k návrhu zákona o státní službě. Text datovaný k 27. červnu ve sněmovně z gustem přečetl Miroslav Kalousek. Podtrhl přitom pasáž se slovy: „Plánované nabytí účinnosti k 1. lednu 2015 je všeobecně vítáno. Nicméně, Komise vždy zdůrazňovala, že rychlost by nikdy neměla být na úkor kvality předpisu.“ A rýpl si: „Docela by mě zajímalo, zda předkladatelé tohoto návrhu s těmi poznámkami byli, či nebyli seznámeni.“

Kalousek: Dienstbier je lhář. Ministr připouští, že neřekl vše

Dienstbier se snažil nabrat ztracenou stabilitu. „Musím zdůraznit, že to, co tady bylo přečteno, jsme před dnešním jednáním neměli k dispozici,“ zmínil ministr a dodal: „To, co tady pan předseda Kalousek přečetl, to už je oficiální stanovisko Evropské komise podepsané paní Catherine Day, které dorazilo mě do kabinetu e-mailem přímo z komise dnes v 10.33.“ Text prý viděl až v době, kdy ho šéf poslanců TOP 09 česky předčítal do mikrofonu.

„Pan Dienstbier je vyjednavač této podmínky. On je ten adresát. Taky mě to šokuje, že to dřív dostane někdo jiný než vyjednavač,“ zmínila Jourová pro ECHO24.cz. A obdobně mluvil i Sklenák.

Kalousek si ale trval na svém. „Pan ministr Dienstbier lže. Má to ve svém mailu neoficiálně od 28. června. Pokud mu to dnes oficiálně potvrdili, je to možné. Ale ty připomínky, které jsem dnes četl, má pan ministr Dienstbier k dispozici od 28. června, o tom není sebemenší pochyb. Stejně tak jako o tom, že pan ministr Dienstbier je lhář,“ řekl serveru ECHO24.cz.

„Pan ministr jasně řekl, že ten dokument obdržel dnes. A neoficiálně ho neměl. Je zarážející, že někdo měl ten materiál dřív.“

Ministra se snažili nejdřív hájit jeho kolegové. Šéfka resortu místního rozvoje Věra Jourová (ANO) a předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák. „Pan Dienstbier je vyjednavač této podmínky. On je ten adresát. Taky mě to šokuje, že to dřív dostane někdo jiný než vyjednavač,“ zmínila Jourová pro ECHO24.cz. A obdobně mluvil i Sklenák: „Skutečně nejvíc zarážející na tom je to, že pan Kalousek měl k dispozici dokument, který vláda obdržela oficiálně až dnes. Pan ministr jasně řekl, že ten dokument obdržel dnes. A neoficiálně ho neměl. Je zarážející, že někdo měl ten materiál dřív.“

Jenže pak Dienstbier přišel před novináře a přiznal, že dokument pro něj není úplnou novinkou. „Je pravda, že podobně znějící poznámky jsme pracovně, neoficiálně – s tím, že to není ke zveřejnění – obdrželi od Evropské komise v minulém týdnu. Ale s určitými odchylkami od finálního stanoviska,“ uvedl ministr. Poznámku, že věc není ke zveřejnění, si nejspíš vyložil tak, že o tom neřekne ani Jourové se Sklenákem, kteří s ním jinak v otázce služebního zákona dávají kůži na trh.

Nakolik je datum 1. 1. 2015 klíčové? Odpověď není jednoznačná

Celá epizoda nedává přitom úplně jednoznačnou odpověď, kdy nejpozději Česko služební zákon potřebuje. Ve hře jsou totiž dokumenty dva. Poznámky ke služebnímu zákonu skutečně upřednostňují kvalitu normu, to serveru ECHO24.cz potvrdil i Martin Stašek ze Zastoupení Evropské komise v České republice.

Kromě toho ale vzniká ještě Dohoda o partnerství jako důležitý dokument pro čerpání evropských fondů v následujících sedmi letech. A něm je naopak start služebního zákona už od 1. ledna 2015 napsaný natvrdo. Tento návrh si podle Staška ale napsali Češi sami. Zda by ho teď sami mohli v tomto konkrétním bodě i změnit a služební zákon o rok oddálit, mluvčí českého zastoupení komise už neuměl říct. „Dohoda o partnerství ještě nebyla uzavřena, stále se o ní jedná,“ zmínil jen. Dienstbier ve shodě s Jourovou tvrdí, že kvůli postoji Evropské komise to možné není.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz