Překupníci s metanolem si odsedí osm let. NS zamítl dovolání

KAUZA S JEDOVATÝM ALKOHOLEM

Překupníci s metanolem si odsedí osm let. NS zamítl dovoláníNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov

bp Echo24

Dvojici překupníků v metanolové kauze potvrdil Nejvyšší soud v Brně každému osm let vězení. Schválil tak trest pro Jaromíra Pánka a Šimona Kramarčíka za to, že mají podle něj na svědomí smrt tří lidí a další čtyři kvůli nim skončili v nemocnici, když vypili jedovatý alkohol. Brněnský soud tím zamítl dovolání obou mužů a potvrdil verdikt předchozího soudu. O rozhodnutí informovala Česká televize.

„Nejvyšší soud v Brně odmítl dovolání obou aktérů. Rozsudek odvolacího soudu podle něho netrpí žádnými vadami,“ uvedla pro Českou televizi mluvčí Krajského soudu Ostrava Lucie Olšarová. Brněnský soud se zabýval rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci, ke kterému se dvojice před tím odvolala.

Krajský soud původně poslal Pánka na deset let do vězení za to, že distribuoval jedovatý líh. Kramarčík dostal osm let, protože podle obžaloby míchal alkohol a potom ho dále prodával. Oba se odvolali a případ řešil loni Vrchní soud v Olomouci.

Olomoucký soud snížil trest Pánkovi na osm let vězení a oběma překupníkům změnil právní kvalifikaci. Jaromír Pánek byl odsouzen za ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty a Kramarčík navíc za obecné ohrožení a krácení daně.

První případy úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu se objevily v září 2012. Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s hlavní vlnou metanolové kauzy, zemřel na konci února 2014. Celkem zemřelo asi 50 lidí, mnohé další alkohol připravil o zdraví. Justice se s případem vypořádává v mnoha soudních procesech. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotí.

Čtěte také: Tresty za smrtící metanol. Aktéři zlínské větve dostali 7 až 9 let

Tresty za smrtící metanol. Aktéři zlínské větve dostali 7 až 9 let