Chce válku, má ji mít, vzkazuje drzá Klára Babišovi

Trestní oznámení na Babiše

Chce válku, má ji mít, vzkazuje drzá Klára BabišoviAKTUALIZOVÁNO 3
Domov

Renáta Bohuslavová

Iniciativa Radostné Česko bez EET ve spolupráci s dalšími podnikateli dnes oznámila podání série trestních oznámení na Andreje Babiše (ANO) za podněcování k nenávisti. Na tiskové konferenci je společně představili zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET Boleslav Buzek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek a podnikatelka Klára Novotná známá ze sociálních sítí jako drzá Klára.

„Andrej Babiš dělá přesně to, co dělali komunisté na přelomu čtyřicátých a padesátých let. Vytváří vnitřního nepřítele a říká nepodnikající veřejnosti a zaměstnancům, že ti zlí podnikatelé a malí podnikatelé neplatí daně a všichni kradou,“ kritizoval Andreje Babiše a jeho dřívější vyjádření na tiskové konferenci Radomil Bábek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Andrej Babiš se podle Bábka snaží uchopit moc v zemi. „On tuto zemi nechce spravovat, ale chce jí vládnout. A pokud ji chce vládnou takovým způsobem, jaký předvádí, je potřeba se tomu postavit i v případě, že to nemusí mít konkrétní dopad,“ pokračoval Bábek s tím, že je třeba dát jasný vzkaz společnosti, že si jednání Andreje Babiše nemůže nechat líbit. Sám se obává toho, že trestní oznámení nakonec žádný reálný dopad mít nebude.

Trestní oznámení jsou založena na výrocích Andreje Babiše, které uvedl v médiích v době zavádění EET. Podnikatelé a asociace ho viní ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod podle § 356 trestního zákona.

Babišovy vybrané výroky z trestního oznámení:

„Protestují jen ti, co nás podvádějí.“ – 25. listopad 2016, Blesk
„Zdražovat musí asi jen ti, kteří dosud nevykazovali všechny náklady.“ – 2. prosinec 2016, Aha!
„Zpolitizovalo se to. Hlavním důvodem zavedení EET je narovnání podnikatelského prostředí, které je mimo jiné pokřiveno tím, že se někteří podnikatelé chtějí vyhnout povinné registraci k DPH. Ale ti poctiví po evidenci volali už dávno.“ – 8. prosinec 2016 Blesk

Chce válku, má ji mít!

„Andrej Babiš označil podnikatele a živnostníky za zloděje a podvodníky. Nutí nás žít ve světě, který se rozděluje na několik pólů a rozděluje nás to a to myslím není správné. Tohle jsme my Češi již dávno zažili a nechceme to zažít znovu. Trestní oznámení je odpověď na to, co tady provádí. Můžu mu vzkázat asi jen jediné, jestli chce válku, tak ji má mít,“ pustila se na tiskové konferenci do bývalého ministra financí Klára Novotná.

Ta činy Babiše komentuje již dlouho. Do povědomí veřejnosti se dostala především svými kritickými videi na YouTube. Sám Babiš ji poté dokonce pozval na schůzku na ministerstvo, aby mu řekla, co je podle ní špatně a co by měl zlepšit.

Hlavním důvodem, kvůli kterému Babiš pozval živnostnici Kláru Novotnou, byla její kritika elektronické evidence tržeb. Novotná hned Babiše upozornila na to, že video nenatočila jen kvůli sobě, ale také kvůli dalším podnikatelům, kteří měli s EET problémy.

Čtěte více: Drzá Klára se sešla s Babišem: Přemýšlejte, jinak bude hůř

Babiš posiluje svou pozici a moc

Boleslav Buzek na tiskové konferenci také připomněl, že horní sazba za trestný čin podněcování k nenávisti jsou tři roky nepodmínečného vězení. „Pan Babiš vytváří iluzi, že dělá pořádek. Ve skutečnosti však pouze posiluje vlastní pozici a moc.“ Babiš podle něj během zavádění EET několikrát opakoval, že podnikatelé, kteří s ním nesouhlasí a EET nechtějí, krátí daně.

„Nejde nám o trest, ale o to aby Babiš dále nepolarizoval společnost a téměř 30 let po revoluci opět nešířil lži a nenávist,“ dodal Buzek.

Trestní oznámení jsou zatím podána v Praze, Plzni a Ostravě a to vždy k příslušným státním zastupitelstvím. Iniciátorům se však údajně hlásí i další podnikatelé, kteří se chtějí přidat.

Čtěte více: Trestní oznámení na Babiše: Podněcuje nenávist

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.