Trestní oznámení na Babiše: Podněcuje nenávist

Trestní oznámení podává několik osob

Trestní oznámení na Babiše: Podněcuje nenávistNOVÉ 2
Domov

Renáta Bohuslavová

Iniciativa Radostné Česko bez EET ve spolupráci s dalšími podnikateli podává sérii trestních oznámení na Andreje Babiše (ANO) za podněcování k nenávisti. Jeho slova o tom, že „všeci podnikatelé kradnů“ podle členů iniciativy vyvolávají ve společnosti atmosféru nepřátelství a vytváří vnitřního nepřítele jako v padesátých letech. Tažení proti bývalému ministru financí začal předseda iniciativy Boleslav Buzek již v květnu, když na Babiše podal žalobu za mystifikaci veřejnosti o EET.

„Babiš opakovaně tvrdil, že podnikatelé jako skupina kradou a označoval je za zloděje. Tím vyvolával zášť ve společnosti, třeba u zaměstnanců,“ řekl pro Echo24 zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET Boleslav Buzek. Andej Babiš se podle něj nejvíce dopouštěl veřejného podněcování k nenávisti při vyhroceném prosazování EET.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V trestním oznámení, které iniciativa plánuje představit v úterý, je podle něj vyjmenováno nejméně deset bodů, v nichž se bývalý ministr financí podněcování k nenávisti směrem k živnostníkům a drobným podnikatelům dopouštěl. „Trestní oznámení podává několik osob a bude podáno v několika městech,“ upřesnil Buzek.

Babiš vytváří vnitřního nepřítele

Podle předsedy Asociace podnikatelů a manažerů Radomila Bábka jde o několik žalob, které na Babiše podávají různé názorově blízké subjekty. „EET se to týká jen okrajově. Já podávám trestní oznámení za živnostníky a malé podnikatele. Výroky jako „všeci podnikatelé kradnů“ a „hospodští kradou čtyřikrát“ jsme doložili a chceme, aby to došlo až k soudnímu řízení,“ řekl pro Echo24 Bábek.

Sám však příliš nevěří tomu, že policie a následně státní zastupitelství připustí věc k soudnímu řízení. „Já osobně se domnívám, podle toho jaká je dnes situace a atmosféra ve společnosti, že k tomu nedojde, ale to neznamená, že to nemáme zkusit. Právě proto, že je atmosféra taková jaká je a že se tady úplně mění režim, tak je nutné takové věci zkoušet.“

„Naším cílem je, poukázat na to, že dlouhodobě je v ČR politik, který zneužívá svého postavení a chová se jako komunisti na přelomu čtyřicátých a padesátých let a vyvolává nepřátelství, rozděluje společnost a vytváří vnitřního nepřítele, vůči malým podnikatelům,“ dodal kriticky Bábek.

Pod trestním oznámením na Andreje Babiše by mohl být podepsán i Tomáš Goláň z Komory daňových poplatníků. Hlavní problém však podle něj rozhodně není v EET. „Zákon o EET je sice špatný a jednou jej někdo zruší a zavede namísto něj fiskální pokladny, ale to není ta věc, která mě trápí. Trápí mě celý systém, naprosto nefunkční struktura Finanční správy v čele se zcela zbytečným Finančním ředitelstvím, přístup finančních úřadů, které se k nevinným podnikatelům chovají hůře než gestapo, protože nedokázaly včas označit a zastavit skutečné podvodníky, a to, že tyto úřady fungují zcela mimo zákon. Tento systémový chaos však žaloba na Andreje Babiše, či zrušení EET nevyřeší,“ řekl pro Echo24 Tomáš Goláň s tím, že ještě zváží, zda trestní oznámení na Babiše v této souvislosti podá.

Čtěte také: Sporným opatřením ničí finanční správa tisíce podnikatelů ročně

Babiš mystifikuje veřejnost

Boleslav Buzek již v květnu podal na Andreje Babiše žalobu, jejímž cílem je prokázat před soudem, že jako ministr v řadě tvrzení o EET mystifikoval veřejnost. V současné době ale čeká na vyjádření ministerstva financí a poté se rozhodne, jak postupovat dál.

Čtěte také: Projekt EET je vlastně podvod, říká podnikatel, který zažaloval Babiše

Podle Buzka Babiš například na začátku roku 2017 tvrdil, že v gastronomii a ubytování vzrostly díky EET tržby o 100 procent. Podle čísel Českého statistického úřadu však došlo v prvním čtvrtletí k nárůstu jen o necelých osm procent.

Mediální zástupce iniciativy Martin Opatrný již dříve pro Echo24 uvedl, že žaloba na Babiše kvůli EET je míněna jako žaloba na ochranu osobnosti. „Náš právní řád nezná pojem mystifikace, proto jsme se s právníky radili co s tím, a nejsnazší nám přišla možnost žaloby na ochranu osobnosti. Protože jmenovitě pan ministr Babiš opakovaně pana Buzka urážel, nadával mu, opakovaně o něm tvrdil, že šíří nenávist, propagandu a tak dále,” uvedl Opatrný s tím, že by projednávání u soudu mělo otevřít celou debatu o smyslu EET, o což jde iniciativě především.

Čtěte více: Na Babiše byla podána žaloba. Měl mystifikovat ohledně úspěchů EET

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.