Projekt EET je vlastně podvod, říká podnikatel, který zažaloval Babiše

PROBLÉM EET

Projekt EET je vlastně podvod, říká podnikatel, který zažaloval BabišeROZHOVOR
Boleslav Buzek Foto:

FOTO: Facebook Boleslava Buzka

1
Domov

jnk Echo24

Podnikateli Boleslavu Buzkovi došla kvůli elektronické evidenci tržeb s Andrejem Babišem trpělivost a rozhodl se jej dostat před soud. Buzek, který před časem založil Iniciativu Radostné Česko bez EET, Babiše zažaloval a věří, že se mu podaří u soudu prokázat, že ministr financí svými výroky o prospěšnosti a úspěšnosti EET mystifikoval veřejnost.

Dlouhodobě vám vadí EET, ale ve své žalobě se domáháte od Andreje Babiše omluvy za to, že o vás lhal. To zní spíš jako osobní spor.

Andrej Babiš bude muset u soudu vlastně dokázat, že měl ve svých příspěvcích pravdu, což ale dokázat nemůže. Podle právníka Babiš tento spor na 99 % prohraje. Tím se soudně prokáže, že lhal a mystifikoval veřejnost ohledně EET.

Podle návrhu rozsudku ale chcete, aby se Babiš omluvil přímo vám a aby omluvu vyvěsil na webových stránkách ministerstva financí. Neobáváte se toho, že se soud bude zabývat pouze konkrétními výroky pana Babiše vůči vaší osobě?

Ne. Myslím, že se u soudu rozvíří debata o EET a o tom, že lhal. Podle právníků bylo nemožné napadnout soudně přímo Babišovo lhaní nebo jeho mystifikaci veřejnosti. Proto jsme volili tuto cestu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Bylo vaším cílem přimět Andreje Babiše, aby veřejně před soudem musel odpovídat na kritické otázky kolem EET?

Ano. Přesně tak. Chtěli jsme, aby se rozvířila debata o tom, že ten projekt je vlastně podvod.

Co myslíte konkrétně tím podvodem?

Vlastně cokoli. Třeba to, že Babiš už od samotného zavádění EET tvrdil, že elektronická evidence tržeb funguje všude. To je jedna velká lež, včetně různých tvrzení o stoprocentním nárůstu tržeb a tak dále. My proto chceme tímto soudem debatu rozvířit a usnadnit politickým stranám rozhodnutí elektronickou evidenci tržeb zrušit.

Budou se další podnikatelé podílet na nákladech řízení tohoto soudu?

Náklady tohoto soudu zaplatí asi nakonec daňoví poplatníci prostřednictvím ministerstva financí.

To je varianta, když uspějete. Soud ale patrně nebude úplně nejlevnější. Máte nějaký předběžný odhad jak bude drahý?

Nemám. Bude to trvat několik měsíců, ale náklady zatím neřeším. Mě osobně to zatím příliš nezatěžuje. A navíc připravujeme ještě jednu žalobu.

Také vůči Andreji Babišovi?

Na žalobě se ještě pracuje, ale bude to žaloba za šíření nenávisti. Babiš totiž ve svých článcích nerozlišuje, říká například, že všichni podnikatelé kradou a tak dále. Ale konkrétně tuto žalobu ještě musíme probrat, zatím je to 50:50.

Změnilo by se pro vás něco, pokud by už Babiš nebyl ministrem? Pokračovali byste v soudní při?

Žalobu bych nestáhnul. Žaloba je směřována proti úředníkovi ministerstva financí, kterým je Andrej Babiš. To znamená, že chceme, aby se ministerstvo omluvilo za svého úředníka Babiše.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Na Babiše byla podána žaloba. Měl mystifikovat ohledně úspěchů EET