Třídenní razie. Policie našla 300 cizinců, kteří v Česku pracovali nelegálně

Třídenní razie. Policie našla 300 cizinců, kteří v Česku pracovali nelegálněNOVÉ
Domov

Nelegální cizinci v ČR

Echo24

Policie při třídenní kontrolní akci odhalila 262 cizinců, kteří v Česku pracovali nelegálně. Dalších 31 cizinců v zemi pobývalo nelegálně. U všech bylo zahájeno řízení o jejich vyhoštění. Uvedli to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý.

Kontroly se uskutečnily ve všech regionech. Zúčastnilo se jich přes 1200 policistů, včetně příslušníků z Německa a Polska. Kromě téměř 300 cizinců, kteří mají být vyhoštěni, policie odhalila 25 lidí s padělanými doklady. Dalších 350 cizinců spáchalo přestupek, odhaleno bylo také pět celostátně hledaných lidí.

„Z mého pohledu jsou ta čísla velmi vysoká,“ řekl Chovanec. Zdůraznil, že nejde o „hon na cizince“ a podobné akce budou pokračovat. Výsledky kontrolní akce podle něj ukázaly, že se značně zneužívají polská schengenská víza a pobytová povolení k neoprávněnému výkonu práce, hlavně občany Ukrajiny a Moldavska. Dál se také potvrzuje zvyšující se trend padělaných a pozměněných cestovních dokladů z Rumunska, které k neoprávněnému výkonu práce využívají hlavně Ukrajinci.

Podle ředitele cizinecké policie Milana Majera nebyla kontrolní akce ojedinělá. Jde podle něj o každodenní součást práce jeho podřízených. „Takových kontrol se udělá 10.000 měsíčně,“ řekl Majer.

Podle Chovance jsou ve Sněmovně připraveny příslušné legislativní změny. Zákon o pobytu cizinců řeší postihování zaměstnavatelů, kteří do země přivážejí cizince, s kterými jsou pak problémy. Další novela se podle Chovance týká agentur práce. „Přidělávají nám vrásky na čele, protože více než 2000 agentur na Českou republiku je opravdu velmi vysoké číslo,“ řekl.

Při jiné kontrolní akci policisté na začátku v března zadrželi 85 lidí v pražském skladu firmy Rohlik.cz 85 lidí, 74 jich bylo vyhoštěno. Chovanec dnes uvedl, že s majiteli firmy jednal. Podle něj si nestěžovali na zásah policie, ale chtěli řešit metodiku, jak legálně získat zaměstnance z ciziny. „Udělali jsme právní rozbor této kauzy a chci jednoznačně říci, že stojíme za postupem policie,“ uvedl Chovanec.

Čtěte také: Rohlik.cz má problém. Policie mu při razii zadržela 85 lidí

Také Česko zaplavili migranti, z Ukrajiny. Potřebujeme je

Související články