1 Ostrý souboj prezidentských kandidátů

Clintonová musela v kampani přitvrdit, začala být agresivní

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Tvrdý souboj mezi uchazeči o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům Hillary Clintonovou a Berniem Sandersem ve čtvrtek předznamenal úterní primárky ve státě New Hampshire, které budou druhou etapou výběru kandidátů před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Clintonová, která je celostátně favoritkou Demokratické strany, se utkala se Sandersem v debatě ve městě Durhamu. Snažila se snížit Sandersův náskok ve volebních preferencích, který v New Hampshire dosahuje dvaceti procent.

Debatu poznamenala dosud nejsilnější konfrontace názorů obou politiků. Zatímco Sanders vykreslil svou soupeřku jako reprezentantku „washingtonského establishmentu“ a politickou rutinérku s vazbami na Wall Street, Clintonová označila Sanderse za politika nereálných slibů. Podle amerických komentářů si bývalá první dáma počínala nezvykle agresivně a byla v debatě útočnější.

„Co je moc, je moc. Máte-li co říci, řekněte to přímo,“ okřikla Clintonová svého soupeře, který tvrdí, že směr její kampaně určují dary bankéřů z Wall Street. „Nenajdete jediný názor, jediný volební hlas, který se změnil v důsledku darů, které jsem dostala,“ prohlásila Clintonová. „Je čas s touto vymyšlenou špinavou kampaní skončit,“ dodala.

Podle agentury AP útočnost Clintonové podnítilo její jen těsné vítězství z volebního shromáždění v Iowě, kterým tento týden maraton výběru prezidentských kandidátů v USA začal, a vyhlídka vysoké porážky při úterních primárkách v New Hampshire. Oba soupeři se v debatě přeli o to, kdo je důvěryhodnějším nositelem progresivních myšlenek.

Sanders zopakoval svou tezi o potřebě „politické revoluce“, ale Clintonová zpochybnila jeho schopnost prosadit podobné radikální názory v republikány ovládaném Kongresu. „Pokrokový politik je ten, kdo dokáže pokrok zajistit,“ poznamenala bývalá ministryně zahraničí.

Debatu demokratických politiků pak ovládly hlasité spory o systém zdravotního zabezpečení, podporu vzdělávání a zahraniční politiku. Sanders zejména kritizoval skutečnost, že Clintonová v roce 2002 hlasovala pro americkou invazi do Iráku.

Clintonová naopak napadla Sanderse za jeho ambiciózní plány na reformu zdravotnictví a školství. Sanders chce ve svém programu prosadit univerzální zdravotní zabezpečení pro všechny Američany a bezplatné vysokoškolské vzdělání. „Neslibuji, co nemohu dodržet,“ komentovala Clintonová jeho sliby.

Průzkumy dávají Sandersovi před hlasováním v New Hampshire až dvacetiprocentní náskok. Clintonová se v debatě snažila tlumit očekávání, že by v tomto liberálním státě na severovýchodě USA mohla výrazněji uspět. Faktická remíza z Iowy podle agentury Reuters ukázala, že oba politiky čeká dlouhý zápas, přestože ještě nedávno byla Clintonová výraznou favoritkou.

Čtěte také: Clintonová v Iowě porazila Sanderse, ale jen 0,2 procenta

Trump v Iowě skončil až druhý. První primárky vyhrál Cruz

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.