Podle AfD by policie na hranicích měla v nutnosti střílet do uprchlíků

Skandál v Německu

Podle AfD by policie na hranicích měla v nutnosti střílet do uprchlíkůNOVÉ 1
Svět

pf Echo24

Atmosféra na politické scéně v Německu přitvrzuje. Předsedkyně německé protievropské a krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová prohlásila, že v případě nutnosti by měli policisté na hranicích používat proti uprchlíkům střelné zbraně. Okamžitě po otištění jejích slov v deníku Mannheimer Morgen se ale ozvala kritika od ostatních politických stran.

Podle slov Petryové ze sobotního vydání regionálního deníku, by měly německé jednotky střežící hranice „udělat vše pro to, aby zabránili jejich ilegálnímu přechodu, dokonce i za použití zbraní. Tak je to totiž v zákoně,“ uvádí německý rozhlas Deutsche Welle.

Když se redaktor deníku zeptal, zda si předsedkyně AfD skutečně myslí, že součástí německé legislativy je i příkaz ke střelbě, zamotala se Petryová do zmateného vysvětlování.

„Neřekla jsem příkaz ke střelbě. Ani já si to nepřeji. Ozbrojená síla je ta poslední možnost. Potřebujeme důkladné kontroly, abychom zabránili velkému množství migrantů ilegálně přecházet hranice,“ uvedla Petryová.

Jak sama předsedkyně ovšem přiznala v pozdější části rozhovoru, její strana zatím nemá konkrétní návrh řešení uprchlické krize. Odmítla navíc i nabízený titulek ke svému rozhovoru, jenž měl původně znít Petryová si přeje ploty na hranicích.

Možnost střelby proti imigrantům výrazně pobouřila zástupce ostatních politiků v zemi. Předseda parlamentní frakce vládní Sociálnědemokratické strany Německa Thomas Oppermann prohlásil, že slova Petryové jsou zcela mimo politiku.

Dýka proti demokracii

„Její návrh silně připomíná postupy v zaniklé NDR. Poslední německý politik, jenž byl odhodlán střílet proti imigrantům byl Erich Honneker,“ připomněl vicekancléř spolkové vlády bývalého vůdce východního Německa z let 1971 až 1989.

Předseda německých Zelených Volker Back dokonce přirovnal vyjádření předsedkyně AfD k „vytasené dýce proti demokracii. Ona i její strana je podle Backa velmi nebezpečná.

Ve snaze omezit příliv migrantů do země zavedlo Německo loni v září opětovně kontroly na hranicích s Rakouskem. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere v listopadu navíc prohlásil, že si dovede představit pokračování tohoto opatření až do úplného ukončení uprchlické krize.

Čtěte také: Silvestrovské útoky na ženy proběhly ve 12 spolkových zemích

Rakousko plánuje prodloužit povinnou vojnu. Kvůli migrantům