Rakousko plánuje prodloužit povinnou vojnu. Kvůli migrantům

Rakousko plánuje prodloužit povinnou vojnu. Kvůli migrantůmNOVÉ
Svět

Uprchlická krize mění politiku Vídně

pf Echo24

Rakouský ministr obrany Peter Doskozil se chystá navrhnout prodloužení povinné vojenské služby ve své zemi. Cílem má být účinnější zvládání uprchlické krize a kvalitnější ochrana hranic. Prohlásil to v rozhovoru pro rakouskou státní televizi ORF.

Na rozdíl od Česka, Slovenska nebo dalších evropských zemí si Rakousko ponechalo povinnou vojenskou službu. Podle Doskozila je návrh prodlužující léta vojenské docházky jedinou možností, jak zajistit dlouhodobou stabilitu armády. Jako další důvod reformy rakouského vojska uvedl ministr fakt, že za současných podmínek není možné kvalitně střežit hranice mimo oficiální přechody.

Povinná služba v armádě byla v Rakousku roku 2006 zkrácena z osmi na šest měsíců. Doskozil zatím novinářům neprozradil, na jakou dobu by se měla podle jeho předpokladů prodloužit. Ministr předpokládá, že konečný verdikt bude záležitostí obecného kompromisu mezi armádními experty.

Loni přitom rakouský náčelník generálního štábu Othmar Commenda označil jakékoli myšlenky na prodloužení vojenské služby za nejhorší možný scénář řešení krize. Jeho slova podpořil i bývalý ministr obrany Gerald Klug, jenž prohlásil, že novou reformu armádní služby nepokládá za nutnou.

V současné době musí všichni rakouští muži od osmnácti do padesáti let projít povinným výcvikem, ten prozatím trvá půl roku. V souvislosti s Doskozilovým návrhem se ovšem v armádních kruzích začíná hovořit o jeho prodloužení na devět měsíců.

Před svým lednovým jmenováním do funkce ministra obrany pracoval Doskozil jako šéf místní policie ve spolkové zemi Burgenland. Kritika dosavadních řešení uprchlické krize mu ale vynesla angažmá v celostátní politice.

Čtěte také: Rakousko posílá na hranice vojáky. Kvůli kontrolám migrantů

Vídeň nezvládá. Nevpustí do země běžence, kteří nepožádají o azyl

Související články