9 česko-ukrajinské vztahy

Za pět let deset tisíc mrtvých. Petříček tvrdě odsoudil ruskou agresi vůči Ukrajině

Nové

Témata: , , ,

Plně ozbrojení vojáci kontrolují na východě Ukrajiny denně tisíce lidí, kteří se přes kontrolní stanoviště u frontové linie mezi vládními vojsky a proruskými separatisty snaží dostat na jednu, nebo druhou stranu. Důsledky konfliktu, který stál od jara 2014 život už přes deset tisíc lidí, si v úterý prohlédl český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Jeho ústy Česko ruskou agresi vůči Ukrajině v uplynulých dvou dnech několikrát tvrdě odsoudilo.

Jedno z kontrolních stanovišť poblíž města Mariupolu, které Petříček a s ním necelé dvě desítky českých novinářů navštívili, je zhruba dva kilometry od tvrdé frontové linie. Denně zde ve frontách stojí tisíce lidí, které se potřebují přesunout z jedné části do druhé. Mezi nimi důchodci z území kontrolovaného proruskými separatisty, kteří jezdí na druhou stranu třeba pro důchod. V oblasti ovládané povstalci žijí tři a půl milionů lidí.

Kontrolní stanoviště viděl v úterý český ministr zahraničí spolu se svým ukrajinským a dánským protějškem Pavlo Klimkinem a Andersem Samuelsenem. Petříček už v pondělí, v první den návštěvy Ukrajiny, nebývale ostře pojmenovat hybridní válku, kterou na východě Ukrajiny Rusko proti svému sousedovi vede. Hovořil o ruské agresi, proti níž musí Ukrajina bojovat. Psali jsme o tom ZDE

Ve tvrdém odsouzení ruské agrese pokračoval Petříček i v úterý. „Na vlastní oči jsme se přesvědčili o rozsahu lidských a ekonomických ztrát způsobených pokračujícím ozbrojeným konfliktem, který je na východě Ukrajiny podporován Ruskem,” uvedl Petříček. 

Na východě země je situace stále nestabilní. Ačkoli byly mezi proruskými separatisty a ukrajinskou vládou uzavřeny více než dvě desítky dohod o zastavení palby, ani jedna se nedodržovala více než několik dnů. Prakticky každý den jsou na kontrolních check-pointech incidenty různé intenzity. Za poslední půlrok se počet přestřelek pohyboval od dvou do třiceti denně. Podle OSN se v roce 2018 snížil počet civilních obětí o polovinu v porovnání s rokem 2017. Kontrolní stanoviště u Mariupolu zažilo naposledy přestřelku v roce 2017.

„Každý den dochází k porušování příměří a ostřelování pozic. Ozbrojenci s podporou Ruska nadále blokují přístup na své území pozorovatelům OBSE,” napsal Petříček na Twitteru s tím, že jeho cesta „dokládá jasnou podporu Česka ukrajinskému lidu v jeho boji za nezávislost, suverenitu a územní celistvost“.

Petříček také apeloval na Rusko, aby začalo plnit závazky z minských dohod o urovnání konfliktu mezi vládními vojsky a proruskými separatisty. Konflikt stál od jara 2014 život už přes deset tisíc lidí. 

„Je třeba tlačit na Rusko, aby hledalo cestu k plnění minských dohod a ukončení konfliktu. Lidé na obou stranách mají zájem žít normální životy,” řekl na Ukrajině Petříček. „Naše úsilí musí pokračovat. A doufám, že Rusko se bude chovat odpovědně,” reagoval ministr Petříček na dotaz, zda zahraniční tlak dokázal přimět Rusko k změnám své politiky. 

Mariupol a zejména jeho námořní přístav se v poslední době dostaly do centra pozornosti kvůli listopadovému incidentu v nedalekém Kerčském průlivu, který odděluje Azovské a Černé moře. Ruské lodě tam zadržely v listopadu tři ukrajinská vojenská plavidla a zajaly 24 námořníků. Zajatí ukrajinští námořníci byli převezeni do Moskvy, kde jim soud 15. ledna prodloužil vyšetřovací vazbu o tři měsíce. Kyjev obvinil Rusko z pokusů zablokovat důležitou námořní cestu, která přístavy Mariupol a Berďansk spojuje s Černým mořem.

K incidentu v úterý v Praze vydalo prohlášení české ministerstvo zahraničí. Vyzývá v něm Rusko, aby zadržené ukrajinské námořníky propustilo. „Pokud tito členové posádek nebudou propuštěni, měla by EU být připravena zvážit nová, adresná opatření vůči Rusku,“ uvádí se v dokumentu.

Na Ukrajině se letos konají dvoje mimořádně důležité volby. Prezidentské se odehrají už v březnu a v říjnu si Ukrajinci zvolí své zástupce do parlamentu. V souvislosti s konáním kampaně se dá očekávat zvýšené napětí v zemi. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Ministr Petříček na východě Ukrajiny navštívil Mariupol. „Je třeba tlačit na Rusko“

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.