Ministr Petříček na východě Ukrajiny navštívil Mariupol. „Je třeba tlačit na Rusko“

Ministr Petříček na východě Ukrajiny navštívil Mariupol. „Je třeba tlačit na Rusko“AKTUALIZOVÁNO
Tomáš Petříček na návštěvě Ukrajiny Foto:

Foto: Ministerstvo zahraničí

Svět

Návštěva Ukrajiny

Echo24

Přístavní a zároveň frontové východoukrajinské město Mariupol navštívil v úterý český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) během posledního dne své návštěvy na Ukrajině. V doprovodu ukrajinského partnera Pavla Klimkina přiletěl z Kyjeva do půlmilionového města, které leží jen několik kilometrů východně od frontové linie mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Z Mariupolu ministerská delegace odletí zpět do ČR, původně domluvená schůzka Petříčka s prezidentem Porošenkem se nakonec neuskuteční

Přes kontrolní stanoviště přechází podle hlídkujících vojáků až 5000 civilistů denně, jde například o penzisty z povstalci ovládaných území, kteří si na ukrajinské straně vyzvedávají důchody, o cestující za příbuznými nebo o pracující dojíždějící do mariupolských podniků.

„Linie dotyku je něco, co člověk z kanceláře asi nemůže pochopit,“ řekl Petříček novinářům. „Trpí tu nejvíce obyčejní lidé,“ upozornil a v této souvislosti přislíbil, že Česká republika by mohla rozšířit svou pomoc určenou dětem postižených konfliktem. Od roku 2014 vynaložila ČR na humanitární pomoc Ukrajině asi osm milionů eur.

Cesta „dokládá jasnou podporu České republiky ukrajinskému lidu v jeho boji za nezávislost, suverenitu a územní celistvost,“ napsal český ministr na twitteru. „Každý den dochází k porušování příměří a ostřelování pozic. Ozbrojenci s podporu Ruska nadále blokují přístup na své území pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě,“ napsal Petříček.

Během návštěvy Mariupolu, na kterou ukrajinská strana pozvala i šéfa dánské diplomacie Anderse Samuelsena, Petříček v souvislosti se situací na východě Ukrajiny apeloval na Rusko, aby začalo plnit své závazky z minských dohod o urovnání konfliktu mezi vládními vojsky a proruskými separatisty, který si od jara 2014 vyžádal přes 10.000 mrtvých.

„Je třeba tlačit na Rusko, aby hledalo cestu k plnění minských dohod a ukončení konfliktu. Lidé na obou stranách mají zájem žít normální životy,“ zdůraznil Petříček. „Naše úsilí musí pokračovat. A doufám, že Rusko se bude chovat odpovědně,“ odpověděl na dotaz, zda zahraniční tlak dokázal přimět Moskvu k změnám své politiky.

Mariupol a zejména jeho námořní přístav se v poslední době dostaly do centra pozornosti kvůli listopadovému incidentu v nedalekém Kerčském průlivu, který odděluje Azovské a Černé moře. Ruské lodi tam zadržely tři ukrajinská vojenská plavidla a zadržely 24 námořníků, kteří teď v Moskvě čekají na soud. Kyjev obvinil Rusko z pokusů zablokovat důležitou námořní cestu, která přístavy Mariupol a Berďansk spojuje s Černým mořem.

Čtěte také: Petříček v Kyjevě mluvil o ruské agresi na východě Ukrajiny

Související články