Sedm milionů narkomanů? Nebo jen 700 tisíc? Rusové se přou

Nepřesné statistiky

Sedm milionů narkomanů? Nebo jen 700 tisíc? Rusové se přouNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Šéf ruské protidrogové centrály FSKN Viktor Ivanov odhaduje, že počet narkomanů v Rusku oproti sovětským dobám stoupl více než stonásobně. Jiní experti však o věrohodnost takových údajů silně pochybují. Statistiky o počtu narkomanů nebývají v Rusku moc spolehlivé a v rozmezí několika let se liší i o několik milionů.

„Koncem 80. let se počet narkomanů vyčísloval na asi 50 000 lidí. Lze tedy tvrdit, že narkomanie neexistovala. Dnes je jich 7,3 milionu,“ prohlásil Ivanov.

Zdravotnické odhady počtu narkomanů jsou však mnohem nižší. „V Rusku je okolo 700 000 registrovaných pacientů závislých na drogách,“ řekl BBC hlavní expert ministerstva zdravotnictví Jevgenij Brjun. Připustil, že nejde o konečný počet; 700 000 je údajně nutné znásobit koeficientem 2,5 – aby se nezapomnělo na narkomany, kteří lékařskou pomoc nevyhledávají.

Za mnohem palčivější ruský problém nicméně Brjun považuje alkoholismus. Kromě tří milionů registrovaných alkoholiků je totiž nutné brát zřetel na to, že nejméně deset milionů Rusů má s pitím problém.

Představitelé nevládních organizací ale zpochybňují údaje FSKN i zdravotníků. „Nelze jen tak jednoduše násobit deseti či dvaceti počet narkomanů v léčebnách,“ míní Anna Sarangová, šéfka dobročinné nadace, starající se o práva uživatelů drog. K přesnějším odhadům této „epidemie“ by podle ní byly zapotřebí důkladnější průzkumy, avšak ty narážejí na uzavřenost dané sociální skupiny a její kriminalizaci.

Sarangová odpovídala na otázky BBC během demonstrace před sídlem FSKN. Zrovna na dnešek totiž připadly Mezinárodní den boje proti užívání a pašování drog, jakož i ruský Den solidarity s oběťmi mučení, a tak demonstranti před protidrogovou centrálou vyzývali k humánnímu zacházení s narkomany.

Čtěte také: Léčba narkomanů na Donbasu? Karabáčem nebo granátem

Sám Ivanov jen před dvěma lety odhadoval počet narkomanů v Rusku na osm milionů, tedy šest procent obyvatelstva země včetně kojenců. Odvykací kůry v státních zařízeních přitom experti kritizovali jako zoufale neefektivní, zatímco soukromé léčebny strádaly nedostatkem peněz.

„Více než 18 milionů lidí alespoň jednou drogy vyzkoušelo. S různou mírou pravidelnosti narkotiky užívá okolo osmi milionů lidí,“ prohlásil Ivanov na podzim 2013. Na předávkování podle něj každým rokem umírá okolo 20 000 až 30 000 Rusů a zpět do normální společnosti se daří vrátit jen jediného ze stovky narkomanů.

Server newsru.com tehdy připomněl, že úřady v roce 2011 referovaly o pěti milionech závislých, čili během dvou let by počet narkomanů vzrostl o více než polovinu, pokud by oba údaje byly správné.

Ivanov mezitím zaujal i jinými výroky. V dubnu tvrdil, že syntetický náhražka marihuany, zvaná Spice, slouží k pořádání prozápadních „barevných revolucí“ v postsovětských státech, čím navázal na dřívější výrok, že demonstrace, vedoucí k svržení proruského prezidenta v Kyjevěm, pořádali narkomané závislí na metadonu.

Metadon, sloužící v řadě evropských zemí včetně Ukrajiny k substituční léčbě, je v Rusku zcela zakázán. Po loňské ruské anexi Krymu skončily metadonové programy i na poloostrově.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články